La zece ani de la semnarea unei convenții pentru protejarea Carpaților, mii de proiecte de centrale hidroelectrice amenință fauna și flora acestui masiv muntos din Europa de est, a avertizat luni Fondul Mondial pentru Natură (WWF), transmite AFP.
?óÔé¼?¿'Planul de a construi mii de centrale hidroelectrice în Munții Carpați reprezintă o amenințare imediată pentru sutele de cursuri de apă', precum și pentru faună și floră, subliniază într-un comunicat organizația nonguvernamentală pentru apărarea mediului. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿'Riscul este deosebit de ridicat în Ucraina și în România', a indicat pentru AFP directorul de comunicat al WWF pentru programul Dunăre-Carpați, Konstantin Ivanov. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿În România, peste 430 de microcentrale hidroelectrice sunt în faza de proiectare sau construcție, dintre care peste un sfert în sau în apropierea unor zone protejate, denunță WWF. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿Această frenezie, încurajată de profitabilele certificate de așa-zisă 'energie verde', a generat numeroase polemici. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿La finele lui 2011, imagini cu excavatoare săpând în albiile unor cursuri de apă din zona protejată Natura 2000 din Munții Făgăraș, în centrul României, au creat un scandal. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿Ulterior, locul a fost invadat de circa 50 de microcentrale hidroelectrice, 'provocând distrugerea unor râuri și a unor specii', a remarcat Ivanov. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿O altă amenințare importantă pentru Carpați o constituie proiectele de infrastructură de transport, potrivit WWF. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿'Această fragmentare a habitatului creează preocupare pentru viitorul urșilor și al carnivorelor mari', arată organizația nonguvernamentală. Potrivit acesteia, în România, un proiect de autostradă între Deva și Lugoj riscă să 'întrerupă coridoare cruciale pentru deplasarea urșilor'. ?óÔé¼?¿?óÔé¼?¿?ê?£apte țări – Bulgaria, Polonia, Republica Cehă, România, Slovacia și Ungaria – au semnat acum zece ani o convenție pentru protejarea Carpaților, un masiv muntos unic ce adăpostește unele din cele mai importante populații de urși, lupi și râși din Europa. Convenția a permis dinamizarea cooperării, înregistrându-se unele succese în ce privește gestionarea durabilă a pădurilor, notează WWF.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















