Home Actualitate Procurorul care l-a anchetat pe Blejnar, lăsat de CSM cu onoarea nereperată

Procurorul care l-a anchetat pe Blejnar, lăsat de CSM cu onoarea nereperată

DISTRIBUIŢI

Marian Drilea, „cârtița“ care a furnizat presei interceptările din dosar?!

Procurorul bănuit de scurgerile de informații din dosarul ”Motorina”, în care fostul șef al ANAF Sorin Blejnar este judecat pentru fapte de corupție, nu a fost scos basma curată de Consiliul Superior al Magistraturii. Marian Drilea a cerut anul trecut forului de control al magistraților apăra­rea reputației sale, considerându-se lezat de afirmațiile din presă la adresa lui despre furnizarea către jurnaliști a unor stenograme după convorbirile interceptate dintre președintele Traian Bă­sescu și Sorin Blejnar. CSM a stabilit că nu se poate confirma, dar nici infirma, cu certitudine, că procurorul Drilea a difuzat fragmente din interceptări.
Procurorul de caz, Marian Drilea ar fi copiat stenogramele, în vara anului trecut, când i s-a propus numirea în fruntea DNA, aceste aspecte fiind dezbătute pe larg în presă, în toamna anului 2012. Marian Drilea era   favoritul USL-ului pentru postul de procuror-șef al DNA, în urma apropierii sale de premierul Victor Ponta, cei doi participând la mai multe raliuri împreună.
CSM a constatat că cererea procurorului Drilea Marga Marian de apărare a reputației profesionale și independenței este neîntemeiată, sub aspectul acuzațiilor că ar fi difuzat presei fragmente din interceptări, astfel că ancheta asupra scurgerilor de informații vor fi desfășurată de Inspecția Judiciară.
”Verificările au evidențiat faptul că nu se poate confirma – dar nici infirma- cu certitudine, că domnul procuror Drilea Marga Marian a difuzat fragmente din interceptările transcrise în cauză. Actul de sesizare a instanței a fost conceput în mai multe săptămâni, pe computerul procurorului de caz, dar acesta a fost găsit deschis într-o dimineață de o grefieră, iar parola era cunoscută de mai multe persoane. De asemenea, înainte de a fi transmis instanței, procu­rorul a trimis documentul, prin poșta electronică, conducerii direcției. În aceste condiții, mai multe persoane, inclusiv procu­rorul care instrumenta cauza, aveau posibilitatea de a transmite informații din dosar.” se arată într-un comunicat al CSM. În același comunicat se precizează că ” inspectorii judiciari au apreciat că cererea procurorului Drilea Marga Marian de apărare a reputației profesionale și a independenței în ceea ce privește afirmațiile că ar fi difuzat informații din interceptări dispuse în dosarul nr. P/2010 este neîntemeiată. În consecință, Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a constatat ca neîntemeiată solicitarea din acest punct de vedere și a hotărât transmiterea lucrării la Inspecția Judiciară pentru efectuarea de verificări privind scur­gerile de informații”.

Președintele împiedica manevrele Rompetrol
Imediat după izbucnirea scandalul interceptărilor, Președenția a explicat într-un comunicat că acestea se referă la o discuție între președintele Traian Băsescu și șeful de atunci al ANAF, Sorin Blejnar, despre recuperarea datoriilor companiei Rompetrol, fondată de către Dinu Patriciu, față de statului român ”în contextul în care combaterea evaziunii fiscale și colectarea creanțelor la bugetul de stat au făcut obiectul unei hotărâri CSAT din 28 iunie 2010”. Președintele Băsescu i-a cerut lui Blejnar să fie atent și să nu cadă într-o capcană întinsă e Rompetrol, care urmărea să transforme statul român în acționar minoritar.
 
SB: Am primit o hârtie de la Rompetrol
TB: Da
SB: Vineri seară, mâine, urmează să ne facă o plată de 54 de mi­lioane în contul obligațiunilor ăla pe care le-am emis noi.
TB: Măi, fiți atenți, că aici intrăm în altă belea. Cred că e un truc.
SB: ?ê?£tiu. Asta e opinia mea
TB: Da, e un truc. Da 54 de milioane, exact atât cât statul român să nu mai devină majoritar
SB: Da, așa este, așa este. ?ê?£i eu am o decizie a consiliului concurenței din 2005
TB: Da
SB: Care spune că o astfel de ipoteză, ca ei să facă o plată parțială, nu va fi luată în calcul. Am vorbit și cu Bogdan, cu Chirițoiu, să îmi dea o hârtie în sensul ăsta. ?ê?£i să spună că altfel ar fi fost ajutor de stat, atunci în 2004 și nu aveam voie
TB: Da
SB: Ca să îi presăm în direcția să ne plătească tot. și eu vreau să le fac acuma o hârtie prin care să le spunem că le mulțumim pentru cele 54 de milioane, dar având în vedere toate considerațiile astea, cu decizia, cu toată istoria cum a fost.
TB: Aha
SB: Le spun că asta este doar o plată parțială și că le mulțumim și sperăm, le indicăm conturile și spunem că până în 30.09.2010 așteptăm și celelalte plăți să ni le plătească. Altfel, și le bag asta voalată, le spun că altfel ar fi în ajutor de stat și trebuie să luăm măsurile legale de sancționare nu mai știu ce.
TB: Mă, sfătuiește-te cu juriștii, ca să nu ne trezim că spune păi v-am dat 54 de milioane, deci restul vă dăm acțiuni, dar sunteți minoritari. Că tot jocul lor ăsta a fost să ne dea ceva, să se delisteze, să își facă mărire de capital, să spună da, dar nu mai sunteți majoritari.

Mihai Niculescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.