Administratorul judiciar al combinatului Mechel Câmpia Turzii, care a intrat în insolvență în luna aprilie, a dispus disponibilizarea a 148 dintre cei circa 360 de angajați ai societății, măsura fiind anunțată de liderul de sindicat, Ioan Pascu, potrivit căruia decizia este "ilegală".
Liderul de sindicat de la Mechel Câmpia Turzii, Ioan Pascu, a declarat, joi, că angajații au fost înștiințați, miercuri, că vor primi preavizele începând de vineri.
"Administratorul judiciar al Mechel Câmpia Turzii a dispus disponibilizarea a 148 dintre cei circa 360 de angajați ai combinatului. Oamenii au fost înștiințați miercuri că vor primi vineri și luni preavizele. Decizia este una ilegală și încalcă toate procedurile legale, în condițiile în care nu a fost prezentat un plan de reorganizare a combinatului. Administratorul judiciar nu a motivat deloc decizia de concediere, aceasta neavând, din punctul nostru de vedere, nicio justificare economică", a spus Pascu.
Liderul de sindicat a subliniat că, în conformitate cu contractul colectiv de muncă, angajații concediați de la Mechel Câmpia Turzii vor trebui să primească trei plăți compensatorii.
Potrivit lui Pascu, vineri dimineață, va avea loc la Prefectura Cluj o întâlnire a prefectului Ioan Gheorghe Vușcan cu conducerea sindicatului și cu reprezentanții administratorului judiciar pentru Mechel Câmpia Turzii, în vederea găsirii unei soluții care să împiedice concedierea celor 148 de angajați.
În aprilie, Tribunalul Comercial Cluj a aprobat intrarea în insolvență a combinatului, în urma unei cereri formulate de debitoarea Mechel Câmpia Turzii și de circa zece creditori. Potrivit purtătorului de cuvânt al Tribunalului Comercial Cluj, Flaviu Moțu, în urma acestei decizii, se va intra într-o procedură care are ca scop recuperarea creanțelor și oprirea acumulării de noi pierderi. El spunea că a fost numit și un administrator judiciar, o firmă din București, care va analiza cele două posibilități care există, de reorganizare judiciară a combinatului sau de declarare a falimentului.
Combinatul siderurgic Mechel Câmpia Turzii (INSI) a solicitat Tribunalului Cluj intrarea în insolvență, aceasta fiind a treia fostă companie a grupului Mechel care solicitase o astfel de măsură.
Cererea de intrare în insolvență a fost înaintată instanței în 22 martie, potrivit unui comunicat transmis de companie, în 12 aprilie, pieței Rasdaq a Bursei de Valori București (BVB).
Alte două companii care au fost deținute de grupul rus Mechel în România, Mechel Târgoviște și Laminorul Brăila, au intrat în insolvență în luna februarie, respectiv în luna martie.
Grupul rus Mechel a vândut, în februarie, pentru prețul simbolic de 230 de lei (52 euro) combinatele metalurgice pe care le deținea în România, puternic îndatorate, către firma Invest Nikarom din București, controlată de două persoane cu cetățenie rusă.
Tranzacția a vizat compania Mechel East Europe Metallurgical Division SRL și combinatele Ductil Steel Buzău, Ductil Steel Oțelu Roșu, Mechel Câmpia Turzii, Mechel Târgoviște și Laminorul Brăila.
Firma Invest Nikarom, înregistrată în România, are ca asociați în părți egale pe Chumakov Victor (58 de ani) și Chumakova Svetlana (55 de ani), ambii cu cetățenie rusă.
Combinatul siderurgic Mechel Câmpia Turzii, intrat în insolvență în luna aprilie, și-a reluat, în 20 mai, activitatea de producție.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















