Vicepreşedintele PSD, Ilie Sarbu, a apelat ieri la un joc de imagine populist, menit să mai crească imaginea partidului în ochii agricultorilor. Sarbu a propus Guvernului să cumpere vitele din zonele calamitate de secetă pentru constituirea, la rezervele de stat, a unor rezerve de carne. Măsura, a spus Sarbu, ar rezolva situaţia din localităţile afectate de secetă, unde animalele mor de sete sau sunt vandute la preţuri infime. Sarbu a -uitat- însă că reglementările UE prevăd condiţii speciale de creştere a animalelor pentru a putea fi cumpărate. Conform acestora, vitele pentru carne sau lapte sunt crescute şi hrănite în condiţii speciale, iar cele din curţile oamenilor nu pot fi folosite pentru consumul general.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















