Home Actualitate Functionarii publici nu vor mai fi verificati de rudele lor

Functionarii publici nu vor mai fi verificati de rudele lor

DISTRIBUIŢI

Funcţionarii publici nu vor mai fi verificaţi de colegi care au avut condamnări penale, pentru orice fel de infracţiune, sau de rudele lor din sindicat. Această hotărare cu privire la funţionarea comisiilor paritare şi încheierea acordurilor colective a fost adoptată de Guvern şi publicată în Monitorul Oficial din 16 august 2007. Astfel că şi numărul membrilor ce fac parte din comisiile care îi verifică pe funcţionari a fost modificat: de la patru membri ficşi, acum el variază de la doi la şase membri, în funcţie de numărul funcţionarilor publici. De asemenea, noul act normativ prevede şi o altă categorie de membri ai comisiei, anume doi supleanţi. În ceea ce priveşte incompatibilitatea din cauza gradului de rudenie, pragul sub care nu este luat în considerare a fost ridicat de la 12 la 15 funcţionari publici în instituţie.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.