Home Actualitate Centru româno-american pentru combaterea criminalității informatice

Centru româno-american pentru combaterea criminalității informatice

DISTRIBUIŢI

Fenomenul infracționalității informatice a căpătat, în ultimul an, o creștere semnificativă pe fondul înmulțirii cazurilor în care hackeri români fură prin tot felul de metode bani din conturile americanilor. Prin urmare, ambasadorul SUA la București, Mark Gitenstein, a declarat în cadrul unei întâlniri recente avute cu secretarul de stat Valentin Fătuloiu că autoritățile americane vor acorda sprijin financiar pentru înființarea unui centru regional de pregătire în domeniul criminalității informatice la București, informează MAI. În schimb, partea română va trebui să pună la dispoziție un sediu pentru noua structură menită să lupte împotriva fraudelor informatice. Secretarul de stat Fătuloiu s-a arătat receptiv la propunerea americană și a declarat că materializarea acestui parteneriat va aduce atât beneficii împotriva criminalității informatice, dar va promova și imaginea României în acest domeniu. Prin intermediul programelor de pregătire și asistență tehnică ale Departamentului de Stat al SUA, această țară a sprijinit deja cu peste un milion de dolari Serviciul de Combatere a Criminalității Informatice din cadrul Direcției de Combatere a Criminalității Organizate a Inspectoratului General al Poliției Române.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.