
Președintele Ford Romania, Jan Gijsen, a reconfirmat faptul că americanii vor construi un al doilea model la uzina din Craiova în pofida dificultăților pe care le întâlnește pe piață modelul B-MAX, produs local.
Într-o discuție avută la Craiova cu presa, șeful Ford a afirmat că va urma un al doilea model produs în România, iar sectia de motoare este suficient de flexibila incat sa produca si un al treilea motor sau mai multe, pe langa cele Fox (1.0 EcoBoost) si Sigma (1.5 EcoBoost), scrie Hotnews.ro.
„Va reamintesc ca am investit un miliard de euro in aceasta uzina, pana acum. Vedeti vreo companie din lume care investeste un miliard de euro undeva si apoi pleaca? Ar fi o prostie”, a declarat presedintele Ford Romania.
Pe langa al doilea model reconfirmat pentru Craiova, alaturi de B-MAX, Jan Gijsen a spus ca sectia de motoare este pregatita sa produca mai multe motoare, fie ca vorbim de volum, fie ca vorbim de varietatea tipurilor de propulsoare. In principiu Craiova este specializata in motoare pe benzina si dezvoltarea va merge pe aceasta linie, ceea ce „nu inseamna ca in 10 sau 20 de ani nu pot fi produse aici si motoare diesel”, potrivit lui Gijsen.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















