Home Social Bâlbâiții au și ei o Zi internațională

Bâlbâiții au și ei o Zi internațională

DISTRIBUIŢI

Balbuția – sau mai popular bâlbâiala – afectează între 4 și 5 la sută dintre copii, dispărând la vârstă adultă în 8 cazuri din 10. Afecțiune de origine multifactorială, balbuția mai este încă percepută ca o problemă de ordin psihologic, informează cotidianul francez Le Figaro.
Considerată de multe ori o problemă ce ține de vorbit, balbuția alterează fluiditatea cuvintelor și implicit a comunicării. În majoritatea cazurilor, ea apare la persoane extrem de tinere, dar poate surveni și la vârstă adultă, în special ca urmare a unor traumatisme.
În Franța, există circa 600.000 de persoane care suferă de balbism. Ziua internațională a balbuției, marcată la 22 octombrie, constituie o bună ocazie pentru a cunoaște mai bine acest handicap și abordările posibile.
Vorbitul reprezintă, de fapt, o sumă de mișcări produse de mușchii gurii, feței și laringelui, mișcări care necesită o mare rapiditate de execuție și o excelentă sincronizare pentru a produce sunetele. Astfel, balbuția mai poate fi considerată o problemă locomotorie. La unele persoane bâlbâite, monitorizarea activității musculare atestă „mioclonii“ ale laringelui, mai exact contracții musculare involuntare, care perturbă vorbitul.
Cercetări în domeniu, din ce în ce mai numeroase în ultimii 20 de ani, au permis mari progrese în ceea ce privește înțelegerea cauzelor ce stau la originea balbuției. Mai multe studii au arătat că există în mod clar o componentă genetică în apariția acestei boli.
Depășirea balbismului depinde de numeroși factori, în special de istoricul pacientului și de vârsta lui. Tehnicile de reeducare practicate de ortofoniști specializați sunt o primă soluție în majoritatea cazurilor. Aceste tehnici pot fi acompaniate de terapii cognitiv-comportamentale, care au drept scop ajutorarea persoanei în a-și depăși stresul și jena pe care aceasta o dezvoltă adesea ca urmare a respectivului handicap. În condițiile în care balbismul este acompaniat de perturbări de atenție, un tratament medicamentos poate fi luat în calcul.
„Asociațiile și grupurile de pacienți constituie de asemenea forme prețioase de ajutor pentru a beneficia de un sfat sau de un sprijin concret. Mai multe persoane cu balbuție au creat chiar și bloguri, uneori și filme, pentru a comunica pe marginea handicapului lor și a ieși din izolarea pe care acesta o poate provoca“, subliniază Marie-Claude Monfrais, citată de Le Figaro.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.