
Un organizator de concerte intenționează să îl dea în judecată pe Michael Jackson, pentru a-l împiedica să-și susțină concertele programate la Londra, susținând că deține un contract semnat de „regele muzicii pop“ care nu-i permite acestuia să concerteze până în iulie 2010, informează Reuters.
Contract
Compania AllGood Entertainment Inc, cu sediul în New Jersey, a semnat în noiembrie 2008 un contract cu Frank DiLeo, managerul lui Michael Jackson, care stipulează că celebrul cântăreț american va cânta în iulie 2010 împreună cu frații săi din trupa Jackson Five și cu sora lor, Janet Jackson.
Potrivit acestui contract, Michael Jackson nu va putea să susțină niciun alt concert înainte de show-ul de reunire al familiei Jackson, a explicat Patrick Allocco, managing partener al companiei AllGood Entertainment.
AllGood Entertainment le-a trimis câte o scrisoare de încetare a activității atât lui Frank DiLeo, cât și directorilor companiei AEG Live, cu care Michael Jackson a semnat pentru susținerea celor 50 de concerte în Londra, la O2 Arena, începând din luna iulie. În această scrisoare, reprezentanții AllGood Entertainment avertizează asupra faptului că acel contract semnat anterior cu Frank DiLeo îl împiedică pe Michael Jackson să susțină concertele pentru care a semnat cu AEG Live.
Repetițiile continuă
O sursă din AEG Live a recunoscut faptul că firma lui a fost contactată în acest sens, dar a spus că pretențiile companiei AllGood Entertainment sunt lipsite de sens. Aceeași sursă a declarat că repetițiile continuă în Los Angeles pentru pregătirea concertelor de la O2 Arena din Londra, din luna iulie.
Patrick Allocco a declarat că firma lui intenționează să depună o acțiune în justiție la Curtea Federală, după ce toate încercările de negociere cu Michael Jackson, care ar fi permis susținerea concertelor de la Londra, au eșuat.
AllGood Entertainment susține că acel contract pe care îl are cu Michael Jackson stipulează organizarea unui show pe 3 iulie 2010, pe Texas Stadium. Acest concert i-ar fi adus lui Michael Jackson un beneficiu de până la 30 de milioane de dolari, a explicat Allocco.
Cu toate acestea, și concertele din Londra ale lui Michael Jackson reprezintă un eveniment fără precedent. Reprezentanții AEG Live au declarat că, în total, aceste concerte se vor bucura de cea mai mare audiență pe care un artist a avut-o vreodată într-un singur oraș.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















