Home Social Nu tot Ministerul Educației „dansează” după cântecele ministrului Andronescu

Nu tot Ministerul Educației „dansează” după cântecele ministrului Andronescu

DISTRIBUIŢI

Secretarul de stat în Ministerul Educației, Oana Badea, nu agreează ideea ministrului Ecaterina Andronescu de a elimina tezele cu subiect unic pentru elevii care, în anul școlar 2009/2010, intră în clasa a VIII-a. „Pentru viitorii elevi de clasa a VIII-a este incorect să schimbi regulile jocului în timpul desfășurării acestuia și, drept urmare, cei care au terminat clasa a VII-a și trec în clasa a VIII-a ar trebui evaluați la admiterea în liceu tot prin intermediul tezelor cu subiect unic“, a declarat Badea. Opinia sa este susținută, „în calitate de părinte“, și de președintele Organizației de Femei a PD-L, Sulfina Barbu.
Nu toți reprezentanții Ministerului Educației sunt de acord cu propunerea ministrului Ecaterina Andronescu de a elimina tezele cu subiect unic. O colegă a ministrului Educației, cu rang de secretar de stat, a declarat deschis că elevii care intră în anul școlar 2009/2010 în clasa a VIII-a trebuie evaluați tot prin teze unice. Oana Badea, secretar de stat în Ministerul Educației, din partea PD-L, și-a argumentat ideea prin faptul că în anul 2006, la testul PISA, elevii romåni au obținut „rezultate devastatoare“, Romånia clasåndu-se pe ultimul loc între țările UE.
„Pentru viitorii elevi de clasa a VIII-a este incorect să schimbi regulile jocului în timpul desfășurării acestuia și, drept urmare, cei care au terminat clasa a VII-a și trec în clasa a VIII-a ar trebui evaluați la admiterea în liceu tot prin intermediul tezelor cu subiect unic. Secretarul de stat Oana Badea a făcut apel la dascăli, elevi și părinții acestora să participe la dezbaterile publice pe tema eventualei renunțări la tezele cu subiect unic. Badea a ținut să adauge că în funcție de rezultatele dezbaterii publice va discuta cu ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, și va încerca să-i explice faptul că deocamdată aceste teze cu subiect unic nu trebuie eliminate. Chiar și președintele Organizației de Femei a PD-L, Sulfina Barbu, a declarat, „în calitate de părinte, că este corect ca sistemul de evaluare pentru elevii de clasa a VIII-a să rămånă pe tezele cu subiect unic“. Nu de alta, dar în cazul schimbării modalității de admitere în liceu, elevii „vor fi parte a unui experiment“. La mijlocul săptămånii trecute, ministrul PSD Ecaterina Andronescu a anunțat că Ministerul Educației supune dezbaterii publice un proiect privind desființarea din anul școlar 2009/2010 a tezelor cu subiect unic. „Intenționăm ca media de la admiterea în liceu să fie calculată astfel: 50% să fie reprezentată de media celor patru ani, 25% să aibă pondere teza cu subiect unic pe care au avut-o în clasa a VII-a, iar 25% o testare din clasa a VIII-a, care să fie o evaluare de tip PISA“, a explicat Andronescu.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.