Telefonul Copilului a înregistrat de la începutul anului un număr record de apeluri. Cazurile de abuz asupra minorilor, mai ales în zonele în care sărăcia a devenit stăpånă, se înmulțesc de la o lună la alta. Din ianuarie pånă în prezent, la acest telefon gratuit au fost primite, în total, 11.820 de apeluri, de două ori mai multe decåt în perioada similară a anului trecut. „În 71% dintre cazuri, abuzatorii copiilor sunt părinții“, arată statistica Asociației „Telefonul Copilului“. Minorii afectați cel mai rău de abuzuri sunt cei care provin din familii sărace, dar și cei care provin din familii ai căror părinți au divorțat sau trăiesc separat.
Numărul cazurilor de abuz asupra copilului crește îngrijorător de la o lună la alta, îndeosebi în zonele în care sărăcia își spune „cuvåntul“. De la începutul anului pånă în prezent, la Telefonul Copilului, au fost înregistrate 11.820 de apeluri. Comparativ cu perioada similară a anului trecut, numărul acestora a crescut de două ori. Potrivit Asociației „Telefonul Copilului“, dintre cele 11.820 de cazuri semnalate, jumătate au fost legate de abuzuri asupra copiilor.
„Dorim să atragem atenția asupra unui număr tot mai mare de cazuri de abuz manifestat prin molestare fizică și neglijare asupra copilului. Îngrijorătoare este și creșterea semnificativă a cazurilor în care copiii ai căror părinți sunt plecați în străinătate suferă în urma abuzurilor la care sunt supuși de către cei în grija cărora au fost lăsați, în cele mai multe cazuri fără forme legale“, precizează reprezentanții asociației. Din totalul de 11.820 de cazuri, în 1.689 a fost necesară“ intervenția instituțiilor abilitate“. Un număr de 169 de copii au necesitat încadrarea sau reîncadrarea într-o formă de învățămånt. Pricipalii „abuzatori“ ai copiilor sunt părinții.
„În 71% dintre cazuri, abuzatorii copiilor sunt părinții“, arată statistica asociației. Copiii afectați cel mai rău de abuzuri sunt cei care provin din familii sărace, dar și cei care provin din familii ai căror părinți au divorțat sau trăiesc separat. La fel de greu o duc și copiii ai căror părinți sunt plecați în străinătate, minorii fiind lăsați în grija rudelor sau a prietenilor.
Și copiii care pleacă alături de părinți în străinătate sunt abuzați de către aceia care ar trebui să aibă grijă de ei. „Abuzul asupra copiilor romåni se extinde și în afara țării, fiind înregistrate astfel de cazuri din Italia, manifestate prin abuz sexual și separarea nejustificată a copiilor de părinți“, susțin reprezentanții asociației. La Telefonul Copilului, cele mai multe apeluri privind cazuri de abuz au fost înregistrate în sectoarele 1 și 6 ale Capitalei și în județele Constanța, Ilfov, Brașov, Bacău, Cluj și Vaslui.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















