Peste trei sferturi dintre studenții romåni petrec, zilnic, cel puțin trei ore în fața calculatorului, iar o treime pånă la șase ore, potrivit unui studiu realizat pentru Intel Romånia de Hermes Advisors în centrele universitare din București, Timișoara și Cluj-Napoca. Astfel, 72% dintre intervievați au spus că folosesc Internetul ca sursă suplimentară de studiu. Numai 22% merg la bibliotecă în vederea documentării pentru facultate. Aproximativ 65% dintre studenți preferă comunicarea online. Din studiu reiese, însă, că „timpul petrecut în mediul online ar trebui valorificat de studenți în mai mare măsură pentru scopuri educaționale de formare sau dezvoltare profesională“. Potrivit studiului, 98% dintre studenți au acasă cel puțin un PC, 35% dețin două calculatoare, iar 14% au mai mult de trei PC-uri. Numai 1% nu au calculatoare. Aproximativ 94% intervievați au spus că au conexiune la Internet în locuința stabilă.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















