Home Actualitate Românii, primii cetățeni UE care-i încalcă normele

Românii, primii cetățeni UE care-i încalcă normele

DISTRIBUIŢI

Conaționalii noștri din Italia au ținut morțiș să fie primii cetățenii ai Uniunii Europene, care-i încalcă normele. Astfel, potrivit jurnaliștilor italieni de la "Il Giornale", 20 de români care trăiesc în Genova vor trimiși acasă de autoritățile italiene în baza unei norme ale UE, potrivit căreia cetățenii europeni pot fi expulzați din statele membre în cazul în care nu pot demonstra, în decurs de trei luni, că se pot întreține singuri. Potrivit publicației italiene, autoritățile locale au aplicat pentru prima data directiva europeană, expulzând românii pe motiv "de ordine publică și dificultăți de integrare" și interzicându-le acestora accesul pe teritoriul italian timp de un an de zile. Cei 20 de români, "de meserie" infractori, eventual prostiuate, urmează să fie dați în custodia unei delegații oficiale românești, din care fac parte trimiși ai premierului Călin Popescu Tăriceanu și reprezentanți ai Poliției Române. De asemenea, autoritățile intenționează să expulzeze încă alți 300 de români de etnie rromă, care ocupă abuziv aproximativ zece tabere, amplasate ilegal în diverse cartiere ale orașului.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.