Home Actualitate Iorgulescu, specialist în aruncatul banilor pe fereastră

Iorgulescu, specialist în aruncatul banilor pe fereastră

DISTRIBUIŢI

Ministerul Culturii și Cultelor (MCC) a cheltuit peste 600.000 de lei numai în acest an pentru reprezentarea României la târgurile internaționale de carte. Degeaba. La Paris nu s-a vândut nimic, cele 600 de volume trimise în Franța fiind numai pentru decor. Românii care au văzut și au vrut să cumpere nu au putut să o facă, deși la celelalte standuri "comerțul" era în floare. Mai mult, România a fost singura țară ce a fost prezentă ca atare la târg, toate celelalte fiind la nivel de edituri, așa cum era și firesc. Standul cu însemnele oficiale ale României era între Rouge Safran și RTL?! La Frankfurt, ministerul a suportat toate cheltuielile, în lipsa operatorilor.
Ministerul Culturii și Cultelor (MCC) a cheltuit anul acesta peste 600.000 de lei pentru reprezentarea României la târgurile internaționale de carte. Printre târgurile la care a participat, la Paris, România nu a vândut nimic, iar la Frankfurt MCC a suportat toate costurile în lipsa operatorilor. Mai mult, dacă încerci să găsești vreo informație despre târgurile de carte pentru care ministerul a cheltuit sute de mii de euro, site-ul instituției nu-ți oferă nicio dată pe această temă. Dacă nu-i de interes, de ce se aruncă banii pe fereastră?

Decor de 50.000 de euro

La Salonul de carte de la Paris, desfășurat între 23-27 martie 2007, MCC a cheltuit pentru standul românesc 171.408 lei. Numai că publicațiile României nu au fost de vânzare. Cu alte cuvinte, MCC a cheltuit peste 50.000 de euro să meargă la salonul de carte din Franța, știind că nu are voie să vândă cărți. Cele 600 de volume trimise la Paris de minister au fost deci pentru decor, nicidecum pentru vânzare. Potrivit unor informații apărute în presă la finalul salonului de carte, consilierul ministerial Ana Andreescu a explicat că MCC nu are dreptul să vânda deoarece ar însemna să plătească TVA către statul francez. Aceasta a adăugat că cei care vor cu adevărat să cumpere găsesc la stand adresele electronice a 31 de edituri românești.

România, între RTL și Rouge Safran

Dincolo de cheltuirea inutilă a banilor, care pare să fie specialitatea ministerului lui Iorgulescu, putem vorbi, în cazul Târgului de la Paris și de defăimarea țării. Cercetând lista expozanților la târg am aflat cu stupoare că România a fost singura țară înregistrată ca atare la târg, în rest fiind vorba de edituri din toate țările lumii. Astfel, România figurează la loc de cinste între expozanții RTL și Rouge Safran. Cinste ministerului! Interesant că acest lucru nu l-a deranjat absolut deloc pe actualul ministru de externe, Adrian Cioroianu, care la vremea târgului (primăvara) era doar aspirant la această funcție, de vreme ce s-a prezentat la standul României, fiind unul dintre scriitorii (?) invitați de minister. Colegii la nevoie se ajută…

Justificări ministeriale

Secretarul de stat în MCC, Demeter Andras Istvan, a explicat că "una dintre problemele eterne și care a fost cea mai mare nemulțumire este de ce nu se vând cărți. În primul rând există o diferență între târgul de carte, al cărui specific este semnarea contractelor de editură dar în subsidiar pot avea loc și achiziții, între expoziție al cărei scop primordial este expunerea cărților și serata literară axată pe prezentarea autorului. Pe urmă, la nivelul posibilităților tehnice, indiferent dacă s-ar duce MCC, ICR sau o firmă privată, ei ar avea interes să realizeze standul, să expună, să facă atmosfera standului cât mai plăcută. Dacă cineva ar aduce să vândă ar apărea probleme, de exemplu paritatea monedei, pe urma deconturile către firme… Astea sunt probleme pe care în acest moment nu și le asumă nimeni în România". "Este românul din Israel, de la Paris, vede autorul, i se face poftă, vrea să cumpere, dar obstacolele țin de specificul târgului și pe urmă cine își asumă această răspundere? Să păzească cărțile, să le ducă acolo, să gestioneze standul, să facă deconturile pentru fiecare firmă?…", a încheiat Demeter.

Frankfurt caritabil

Cei mai mulți bani i-a cheltuit MCC la Târgul de Carte de la Frankfurt – 297.867 de lei. În lipsa ofertanților, ministerul a trebui să scoată însă banii din buzunarul propriu și să organizeze singur standul. Editurile și comercianții individuali prezenți la Frankfurt au mers, altfel spus, pe banii ministerului. "MCC este obligat de multe ori, pentru că nu avem specialiști în acest domeniu al târgurilor de carte la minister, să apeleze la specialiști, și licitații, dar ajungem în situații în care să nu putem alege niciun proiect care să îndeplinească condițiile legii. Este cazul Târgului de la Frankfurt, când asociațiile de editori nu au prezentat proiecte pentru stand și ministerul a trebuit totuși să creeze condițiile pentru ca domeniul literaturii să fie cunoscut în afara țării și editurile să încheie contracte", a spus Demeter Janos. Acesta ne-a explicat că "există câțiva operatori culturali precum AER care anterior participa la licitații. Anul acesta, nimeni nu s-a înscris, deși AER (Asociația Editorilor din România, n.r.) a luat caietul de sarcini. Poate era un pic mai bine venit ca operatorii să se prezinte, pentru că greșelile care apar pe specificul specificului, gen numele autorului, nu ar mai fi fost", a spus secretarul.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.