Rezultatul alegerilor pentru Parlamentul European a scuturat atât structura, cât și politica UDMR. Liderii filialelor din Târgu Secuiesc și Odorheiu Secuiesc, în același timp și liderii grupurilor UDMR din Parlament, deputatul Marton Arpad, respectiv senatorul Verestoy Attila, au demisionat din funcțiile de conducere locală ale partidului. Pentru că a obținut rezultate slabe la alegerile pentru Parlamentul European, președintele Uniunii, Marko Bela, și Consiliul Permanent al formațiunii maghiare i-au cerut și președintelui UDMR Sfântu Gheorghe, Albert Almos, să demisioneze, însă acesta refuză să facă acest pas și așteaptă ședința de sâmbătă a Consiliului Reprezentanților Unionali al UDMR.
Pe lângă capetele căzute după euroalegeri, organizația maghiară vrea să găsească o soluție de împăcare cu adversarii săi tradiționali, în sensul că UDMR nu a exclus negocierea cu organizațiile autonomiste CNMT și UCM sau cu partidul de opoziție ungar FIDESZ, susținătorul lui Tokes.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















