Situația politică incertă de la Chișinău se păstrează de circa doi ani, atunci cånd forțele proeuropene au reușit să răstoarne hegemonia Partidului Comunist (PCRM) condus în prezent de fostul președinte Vladimir Voronin. Potrivit Institutului pentru Relații Internaționale și Strategice, criza constituțională privează R. Moldova de un președinte ales, de 630 de zile, ceea ce constituie un record mondial. Informația vine într-un comentariu publicat pe site-ul institutului, prilejuit de vizita în Franța a premierului de peste Prut, Vlad Filat. Chișinăul trece printr-un impas constituțional deoarece nu reușește de aproape doi ani să-și aleagă un președinte. Acesta trebuie ales de Parlament, cu majoritate de voturi, care nu a putut fi atinsă în ciuda celor două scrutine anticipate, convocate în acest timp. Institutul IRIS și-a înființat propriul site de informații, numit „affaires-strategiques.info“, pentru a propune o lectură geopolitică și strategică a actualității internaționale.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















