
Românii sunt încă pasionați de jocurile de tip piramidal. Peste 100 de persoane s-au lăsat păcălite de un agent de asigurări al Allianz-Țiriac, care promitea sume fabuloase drept dobândă pentru depunerile în euro, în numele societății de asigurări. Acesta promitea creșterea depunerilor cu sută la sută într-un singur an, timp în care ținea legătura cu victimele, cărora le prezenta grafice cu evoluții financiare ori extrase de cont ireale.
În urma finalizării expertizei financiar-contabile judiciare a rezultat un prejudiciu de aproximativ trei milioane de euro.
Un agent de asigurări de la Allianz-Țiriac a înșelat 120 de persoane, promițându-le randamente fabuloase pentru sumele de bani depuse, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 3 milioane de euro.
Potrivit directorului de comunicare al Allianz-Țiriac, Marius Onofrei, compania a descoperit, încă din vara lui 2007, că agentul, care avea contract de mandat pentru vânzarea de polițe de asigurare de viață cu componentă investițională (unit-linked), a înșelat mai mulți clienți, oferindu-le un produs fictiv cu randamente exagerate, după ce a primit mai multe reclamații.
Agentul de vânzări prezenta clienților o schemă de investiții pentru un produs în care era menționată ponderea investițiilor în acțiuni sau obligațiuni. Reprezentantul de vânzări îi înșela pe clienți spunându-le că ponderea investițiilor ar fi de fapt randamentul. Potrivit reprezentantului Allianz-Țiriac, produsul "unit-linked" nu promite niciun randament clienților, deoarece societatea plasează în fonduri de investiții o mare parte din prima plătită, dar riscul investițional aparține clientului, întrucât acesta este cel care decide în care dintre fonduri își plasează banii.
"În urma unor verificări care se fac periodic de către companie, în rândul agenților de vânzări, au fost descoperite unele necorelări în ceea ce privește documente fiscale emise de respectivul consultant și sumele intrate în conturile Allianz-Țiriac Asigurări", a declarat Onofrei, citat de Mediafax.
Prejudiciul adus companiei a fost estimat la 700.000 de euro, din care au fost recuperați 150.000 de euro.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Capitalei, comisarul Christian Ciocan, 33 dintre cele 120 de persoane audiate au depus plângeri penale împotriva agentului de asigurare. În urma finalizării expertizei financiar-contabile judiciare, dispuse în cauză, a rezultat un prejudiciu de aproximativ 3 milioane de euro. Dosarul a fost înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul București, cu propunere de declinare a competenței în favoarea Direcției Naționale Anticorupție.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















