
Fosta consilieră PP-DD în CJ Neamț, Nadina Simion, care duminică a făcut circ când a fost oprită de agenții de circulație, ba chiar a lovit un agent cu mașina, face parte dintr-o rețea de contrabandă de proporții cu produse petroliere. Cel puțin așa au considerat procurorii DNA, care au trimis-o recent în judecată, alături de un grup infracțional din care fac parte mai multe VIP-uri locale Printre evazioniștii judecați se află chiar fostul soț al unei vedete de televiziune, cunoscută în lumea mondenă a Capitalei.
Nadina Simion a fost implicată într-un incident duminică după amiază, în urma căruia s-a ales cu un nou dosar penal, pentru conducerea pe drumurile publice cu permisul reținut și ultraj. Ea a fost oprită în trafic la un filtru al poliției rutiere, refuzând să prezinte documentele mașinii. Fosta consilieră implicată în dosarul mega-evaziunii cu petrol a început să zbiere la polițist, acuzându-l că o amenință cu pistolul, și a încercat să fugă cu mașina, alte două autoturisme de Poliție blocându-i ieșirea. Tot încercând să iasă cu mașina din blocajul poliției, ea dat de două ori peste polițistul care o oprise, o dată ci fața autoturismului de teren, și a doua oară cu spatele, în timpul manevrelor de ieșire. Agentul a fost transportat la spital, cu răni ușoare. Scandalul a continuat la sediul Poliției Rutiere, agenții stabilind că avea permisul reținut ca urmare a conducerii pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat. Scenele au fost filmate de pasagerul din dreapta al mașinii conduse de șoferiță.
Nu poate pleca din țară?óÔé¼?¿
În mai anul trecut, Florin Irinel Varga, Cosmin Varga, Constantin Claudiu Necula și Eduard Vasile Cristea au fost arestați pentru că ar fi fraudat statul român cu peste 4,6 milioane lei. Ei sunt acuzați că în perioada octombrie 2011 – aprilie 2013 au constituit un grup infracțional, cu scopul de a păcăli statul român, prin derularea unor ample operațiuni de comercializare de combustibili.
Potrivit procurorilor DNA, printr-un mecanism evazionist se achiziționau produse petroliere (motorină) din Bulgaria, scutite de plata TVA, care apoi era comercializată pe piața internă, colectând astfel și TVA-ul aferent livrărilor. Pentru a-și însuși contravaloarea TVA, colectată în urma livrărilor de motorină către agenți comerciali din țară, au fost înregistrate în contabilitatea societăților facturi de achiziție fictive sau alte operațiuni precum creditarea fictivă a societăților cu sume importante de bani. Ulterior, banii au fost retrași de către membrii grupării, în numerar, din conturile societății, cu diferite justificări nereale, au arătat anchetatorii în actul de sesizare al instanței. Anchetatorii au stabilit că din gruparea de evazioniști face parte și fostul consilier județean din Neamț Nadina Simion, care a fost cercetată în stare de libertate și trimisă în judecată alături de restul grupării, în decembrie 2012. Ea are însă interdicția de a părăsi teritoriul țării, și a fost citată să se prezinte chiar ieri la termenul de judecată. Magistrații Tribunalului Bacău au decis marți trimiterea dosarului la Tribunalul Neamț, printr-o decizie definitivă. În acest moment, mai este arestat în această cauză doar Marius Crăciun, în timp ce pentru inculpații Varga Florin Irinel, Varga Cosmin, Bîrlădeanu Cosmin Dragoș, Nicula Constantin Claudiu, Cristea Eduard Vasile și Simion Nadina instanța de judecată a luat, pe 7 ianuarie, măsura de a nu părăsi țara.
Cel considerat de anchetatori cap al întregii afaceri, Irinel Varga, este un personaj destul de cunoscut în cercurile mondene ale Capitalei, mai ales după mariajul cu fosta prezentatoare de știri sportive Geanina Varga, revenită după divorț la numele de Ilieș. Fost fotomodel, Geanina i-a dăruit un băiețel pe care și l-au disputat la separarea legală din 2010.
{flv}2014-01-15nadina{/flv}
Mihai Niculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















