Home Actualitate Procurorii așteaptă scuze de la președintele CSM

Procurorii așteaptă scuze de la președintele CSM

DISTRIBUIŢI

Asociația Procurorilor îi cere președintelui CSM, Lidia Bărbulescu, să prezinte scuze public procurorilor, ca urmare a declarațiilor jignitoare făcute de aceasta într-un interviu la Radio France International, potrivit cărora NUP-ul dat de DNA în dosarul privatizărilor strategice este "de natură a decredibiliza actul de justiție", iar "profesionalismul procurorilor părea mai ridicat acum zece ani". Asociația consideră că Lidia Bărbulescu a încălcat grav legea CSM, care atribuie Consiliului rolul de garant al independenței magistraților, "având totodată obligația de apărare a reputației acestora". În loc de scuze, președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Lidia Bărbulescu, a declarat că nu a făcut aprecieri cu privire la deciziile instanțelor sau Parchetelor, dar când se dă o soluție într-un caz pentru că "fapta nu există", după ce s-a permis o mediatizare excesivă, acest lucru este îngrijorător.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.