Nici nu a anunțat bine Guvernul mărirea pensiilor, că a și început bătălia de imagine pentru "confiscarea" măsurii. PSD, PNL și PD-L s-au contrat ieri pe marginea acestui subiect, arătând că pentru politicieni, pensionarii reprezintă mai degrabă o masă electorală pe care trebuie să și-o adjudece, nicidecum să o ajute.
PSD flutură moțiunea
Social-democrații au cerut ieri majorarea punctului de pensie de la 1 octombrie, nu de la 1 noiembrie, așa cum a decis Guvernul. În caz contrar, a spus vicepreședintele PSD, Marian Sârbu, parlamentarii pesediști își rezervă dreptul de a acționa prin orice mijloace politice, inclusiv depunerea unei moțiuni de cenzură. Sârbu a adăugat ieri că majorarea de către Guvern a punctului de pensie cu 20% de la 1 noiembrie este "o păcăleală". Mărirea pensiilor este o măsură tipic pesedistă, ca de altfel și creșterea salariilor sau ajutoarele de șomaj.
PD-L: început de campanie
Prim-vicepreședintele PD-L, Adriean Videanu, a declarat că persoanele cu pensii mici nu au avut de câștigat nimic în puterea de cumpărare, pentru că majorarea pensiilor a fost "acoperită" de inflație și de creșterea prețurilor. "Care este beneficiul unei guvernări care îți dă cu o mână și îți ia cu două, datorită incompetenței actului de guvernare? Niciunul", a spus Videanu. Vicepreședintele PD-L, Gheorghe Flutur, a declarat și el ieri că, odată cu anunțul de majorare a pensiilor, Guvernul a intrat în campanie electorală. El a spus, într-o conferință de presă, că PD-L susține majorarea pensiilor, ținând cont de valul de scumpiri, dar că PD-L a cerut ca majorarea punctului de pensie să fie aplicată cu data de 1 august.
Vicepreședintele PD-L a mai remarcat că la majorarea pensiilor PSD "se aștepta să fie băgat în seamă" de PNL, dar aceasta nu s-a întâmplat, ceea ce dovedește că "în competiția electorală, fiecare partid merge pe culoarul lui".
Repetiție
Aceeași ceartă electorală s-a petrecut și în martie-aprilie 2008, când Guvernul a mai luat în discuție mărirea pensiilor, dar și în 2007, înaintea alegerilor europarlamentare. Miza: votul a peste 5,5 milioane de pensionari. Potrivit Hotărârii de Guvern de miercuri, punctul de pensie va crește de la 1 noiembrie 2008 cu aproximativ 20%: de la 581,3 lei, cât este în prezent, până la 697,5 lei. Următoarea majorare a punctului de pensie este programată pentru 1 ianuarie 2009.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















