Home Social Aprovizionarea cu medicamente, blocată

Aprovizionarea cu medicamente, blocată

DISTRIBUIŢI

Distribuitorii de medicamente au blocat în totalitate, începând de ieri, aprovizionarea cu pastile a spitalelor și a farmaciilor. Reprezentantul Asociației Distribuitorilor de Medicamente din România, Viorel Vasile, a declarat că, la sfârșitul săptămânii trecute, a avut loc o întâlnire la Ministerul Sănătății pe tema recalculării prețului la medicamente. Atunci nu s-a ajuns la un rezultat concret, o nouă întâlnire între cele două părți urmând a avea loc astăzi.  
Totodată, Viorel Vasile a afirmat că reprezentanții Ministerului Sănătății doresc să aibă o discuție cu producătorii de medicamente, pentru a face o reducere la prețul cheap. "Creșterea euro din ultimul timp a făcut ca distribuitorii să nu mai poată suporta diferențele de prețuri în condițiile în care ei au un adaos între 6-12%, iar euro a crescut cu aproape 20%", ne-a spus Viorel Vasile. Acesta a ținut să atragă atenția asupra faptului că, la ora actuală, sunt probleme la aprovizionarea cu medicamente pentru programele naționale, dar și la aprovizionarea cu alte medicamente.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.