În centrul secret de detenție Arana, care aparține fostului guvern militar al Argentinei, au fost descoperite 10.000 de schelete umane, fapt ce dovedește spusele supraviețuitorilor, coform cărora mai mulți oameni au fost torturați și uciși acolo. Unul dintre cercetători a confirmat că deținuții au fost stropiți cu benzină, apoi arși, dovedindu-se că Arana era și un centru de eliminări. Militanții pentru drepturile omului au anunțat că 30.000 de oameni au dispărut în timpul regimului militar din Argentina între 1976-1983, deși cifrele oficiale arată un număr de 13.000.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















