Cererea fostului procuror Ciprian Nastasiu de intrare în avocatură cu scutire de examen în Baroul București a fost respinsă de Consiliul Baroului București. Deocamdată, fostul procuror rămâne șomer. Nastasiu a devenit celebru după ce a cerut ca sirianul Omar Hayssam să fie judecat în libertate în dosarul în care acesta era acuzat de răpirea celor trei jurnaliști români în Irak. Din această pricină, Nastasiu a fost sancționat disciplinar de CSM pentru "imixtiune în activitatea altui anchetator" și "exercitarea profesiei cu gravă neglijență", cu micșorarea salariului. Cum legea prevede ca procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism să nu aibă la activ sacțiuni disciplinare, acesta a fost exclus din Direcție și retrimis la vatră. Încercând să-și salveze reputația, în octombrie, Nastasiu a demisionat din funcția de procuror, rămând astfel șomer după ce și Baroul București i-a respins intrarea în avocatură.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info















