La Regia Autonomă de Transport Bucureşti şi la Direcţia de specialitate din cadrul municipalităţii încă se lucrează la fundamentarea unui raport privind costurile pentru achiziţionarea a 500 de autobuze. Primarul Adriean Videanu spunea ieri că una dintre priorităţile sale este de a moderniza serviciul de transport public şi de a-l aduce la un nivel superior de calitate astfel, încat să-l determine pe bucureştean să opteze pentru această variantă în detrimentul transportului individual. Autobuzele ce vor fi achiziţionate vor avea o garanţie de 3 ani de zile, fiind dotate cu sisteme de climatizare şi facilităţi pentru persoanele cu handicap locomotor, conform cerinţelor europene: podea coborată pe toată lungimea autobuzului, rampă pentru persoanele cu dizabilităţi fizice, motoare ecologice care respectă normele de poluare ale UE, precum şi post de conducere ergonomic. Autobuzele noi ar putea compensa desfiinţarea liniilor de maxi-taxi, care circulă în paralel pe marile trasee bucureştene de transport în comun. RATB intenţionează să-şi înnoiască parcul auto, urmand ca pe parcurs ce vin noile autobuze, cele vechi să fie supuse unei verificări tehnice riguroase şi să fie trecute pe linie moartă dacă nu mai fac faţă noilor norme europene.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















