Home Sport Gură de aer pentru CFR Cluj

Gură de aer pentru CFR Cluj

DISTRIBUIŢI

Acest sezon a fost unul înaintea căruia conducerea lui CFR Cluj visa la un nou titlu de campioană, dar care în cele din urmă s-a transformat într-un coșmar. Ardelenii, învinși de marea rivală Universitatea Cluj, ajunseseră la numai câțiva pași înaintea formațiilor care se luptă pentru evitarea retrogradării. Orgoliul și șansa au făcut, însă, ca elevii lui Vasile Miriuță să obțină cele trei puncte când aveau nevoie mai mare și se așteptau mai puțin, în ultimele secvențe ale meciului cu Pandurii Târgu Jiu. Piccolo a fost cel care a reușit, după 92 de pinute, să desfacă apărarea gorjenilor, punctând cu capul, din apropiere. „Un succes meritat. Am întâlnit o echipă bună, organizată bine. Țin să felicit jucătorii, au făcut un meci foarte bun. Am meritat victoria. În minutul 90 sincer să fiu mă mulțumeam și cu 0-0, cu un punct, pentru că am jucat la Pandurii. Trebuie să ne pregătim la fel de bine ca în ultima perioadă, când au fost mici probleme care s-au rezolvat. Băieții au muncit bine, nu au scăzut intensitatea antrenamentelor și asta s-a văzut pe teren”, a declarat antrenorul lui CFR Cluj, Vasile Miriuță, la finalul întâlnirii.

Lui Pustai i se cere demisia

Înfrângerea suferită în fața ardelenilor a fost dureroasă pentru spectatorii din Târgu Jiu, care i-au transmis din nou antrenorului principal al Pandurilor, Cristi Pustai, că și-ar dori să lase locul altcuiva. Tehnicianul i-a atenționat, însă, că echipa a reușit multe rezultate bune în deplasare și a anunțat că nu are de gând să demisioneze, în ciuda acestor presiuni. „A fost o manieră destul de baschetbalistică de arbitraj. Nu pot să spun că Cojocaru a ținut nu știu cu cine, dar a arbitrat baschetbalistic. La gol cred că a fost fault în atac, jucătorul a primit un cot în cap. Dar asta este, a pierdut cu 1-0, deci e rezultatul corect. Din nouă puncte pe teren propriu am făcut doar unul. Sper să-și revină Matulevicius, că avem nevoie de un atacant acolo, în față. Până în mai se joacă campionatul. Suporterii probabil au fost învățați cu altfel de jocuri aici la Târgu Jiu, dar noi am adus multe puncte din deplasare. E greu, oamenii îmi cer demisia la fiecare etapă, mergem înainte. Avem un obiectiv de îndeplinit, să sperăm că-l vom îndeplini”, a declarat Cristian Pustai la finalul jocului.

Robert Jugravu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.