Home Actualitate -Pandurii- – -hraniti- cu 60 de miliarde de lei din scumpirea energiei

-Pandurii- – -hraniti- cu 60 de miliarde de lei din scumpirea energiei

DISTRIBUIŢI

În conturile echipei de fotbal Pandurii Târgu Jiu, condusă de preşedintele Uniunii Sindicatelor Miniere din Oltenia (USMO), Marin Condescu, au intrat anul trecut 60 de miliarde de lei. Banii au fost folosiţi pentru cheltuielile clubului: salarii, transferuri, deplasări, cantonamente. Numai că, potrivit unui comunicat al Grupului de Investigaţii Politice (GIP), finanţatorii -Pandurilor- au fost o societate de stat care nu şi-a achitat datoriile la stat – SNLO, o firmă privată care a obţinut contracte grase cu statul – ARTEGO şi două complexe energetice de stat – Rovinari şi Turceni, care au scumpit preţul energiei.

Companiile de stat din domeniul energetic, Complexul Energetic Turceni, Complexul Energetic Rovinari şi Societatea Naţională a Lignitului Oltenia (SNLO) au alimentat anul trecut cu 60 de miliarde lei clubul de fotbal condus de sindicalistul Marin Condescu. Cele trei companii au acordat în 2006 -Pandurilor-, cu aproape 20 de miliarde de lei mai mult ca în 2005. Complexul Energetic Turceni si Complexul Energetic Rovinari au sponsorizat echipa de fotbal patronată de sindicalistul Condescu de 3 ori mai consistent faţă de anul precedent. Coincidenţa face ca în noiembrie 2006, după ce au cheltuit zeci de miliarde de lei cu echipa de fotbal Pandurii, conducerile celor două complexe energetice să mărească preţul la energie. Culmea (!!!), argumentul creşterii preţului la energie a fost -asigurarea de fonduri pentru investiţii şi protecţia mediului-. La fel a procedat şi SNLO, mărind preţul carburanţilor.

Datorii ignorate

Societatea Naţională a Lignitului Oltenia (SNLO) avea anul trecut datorii uriaşe la stat, peste 800 de miliarde de lei. Pentru a-şi acoperi datoriile, SNLO a scumpit preţul cărbunelui. Această situaţie financiară, deloc roz nu a împiedicat SNLO să fie anul trecut principalul susţinător financiar al echipei de fotbal Pandurii. Potrivit datelor furnizate de MEC, societatea de stat a finanţat clubul patronat de sindicalistul Condescu cu peste 25 de miliarde lei. Semn că datoriile la stat nu îl preocupă deloc pe directorul general al societăţii, Dan Burlan, acesta a anunţat cu seninătate la începutul anului că -în anul 2007, clubul Pandurii Lignitul Târgu Jiu va avea aceeaşi susţinere financiară de la SNLO ca şi anul trecut-. Din pricina datoriilor la stat, SNLO nu putea să aloce bani prin sponsorizare clubului de fotbal Pandurii, aşa că a ocolit prevederile legale oferind bani echipei în calitate de -asociat- în Clubul Sportiv Lignitul Pandurii Târgu Jiu.

Campioana contractelor publice

Firma privată ARTEGO SA este unul dintre cei şapte asociaţi ai clubului Pandurii, care a alimentat conturile clubului tot din bani publici. Sumele acordate Pandurilor provin de la stat, mai exact din contractele de milioane de euro pe care ARTEGO le primeşte chiar de la cele trei companii din domeniul energetic: Turceni, Rovinari şi SNLO, cu care este partener în Clubul Sportiv Lignitul Pandurii Târgu Jiu, proprietarul echipei de fotbal Pandurii Târgu Jiu. În perioada ianuarie 2005 – iunie 2006, ARTEGO a primit de la cei trei -colegi- din asociatia Pandurii, societăţi de stat din domeniul

energiei, contracte de 10 milioane euro.

800 de miliarde de lei – datoria SNLO la bugetul de stat, ştearsă dintr-un condei de către guvern, care girează astfel scurgerile de bani publici către fotbaliştii de la Pandurii

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.