– Liberali, în frunte cu Călin Popescu Tăriceanu au încercat în 2004, între tururile de la prezidenţiale, să-l convingă pe Traian Băsescu să renunţe.
– În paralel, liberalii, fără ştiinţa lui Theodor Stolojan, negociau cu PSD.
– Stolojan şi-a amintit că imediat după alegerile locale din 2004, liderii de acum ai PNL i-au propus să facă o alianţă cu PSD.
– Unul dintre liberalii vizaţi, Crin Antonescu, l-a calificat pe Stolojan drept -mincinos ordinar-.
Între cele două tururi de scrutin de la alegerile prezidenţiale din 2004, o serie de liberali au încercat să-l convingă pe Traian Băsescu să renunţe la candidatură. Cei care au vrut ca Băsescu să se retragă au fost Călin Popescu Tăriceanu, Ludovic Orban, Norica Nicolai, Varujan Vosganian şi Crin Antonescu, după cum ne-au declarat surse din Alianţă. Aceasta în condiţiile în care PSD era câştigător după rezultatele de la alegerile generale. În paralel, cei cinci liberali negociau cu PSD. La acel moment, Theodor Stolojan nu a ştiut de trădarea colegilor săi de partid, fiind internat.
Alianţă cu PSD şi după locale
În schimb, preşedintele provizoriu al PLD, Theodor Stolojan, şi-a amintit că ştia de o altă trădare a aceloraşi liberali. Trădare care s-a întâmplat imediat după alegerile locale din 2004, când liderii de acum ai PNL i-au propus să facă o alianţă cu PSD. Tăriceanu, Crin Antonescu, Ludovic Orban, Norica Nicolai sunt liberalii pe care Stolojan i-a acuzat că s-au opus Alianţei DA în favoarea unei colaborări cu social-democraţii.
Crin Antonescu: -Un mincinos ordinar-
În replică, liberalii au negat acuzaţiile lui Stolojan, apreciind că liderul PLD -fie suferă de amnezie, fie minte, ceea ce este şi mai veridic ţinând cont de caracterul său şi de antecedentele din ultimii 16 ani-, a susţinut vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban. El a fost completat de un alt liberal radical, Crin Antonescu – -Stolojan este un mincinos ordinar şi o slugă de ultimă speţă-. (…) De partea cealaltă, fostul premier PSD Adrian Năstase nici nu a confirmat, dar nici nu a infirmat acuzaţiile PLD.
Trădările liberalilor
1990 – liderul ţărănist Corneliu Coposu i-a propus liberalului Radu Câmpeanu (foto) să nu participe la alegerile din 1990. Motivul – se întrevedea victoria clară a FSN, iar participarea opoziţiei ar fi legitimat aceste alegeri. Câmpeanu a refuzat, iar PNL a obţinut 7% la alegeri.
1992 – se conturează CDR, format din PNŢCD şi PNL. Radu Câmpeanu se răzgândeşte înaintea alegerilor parlamentare, iar PNL candidează separat. În plus, liberalii îl propun drept candidat la preşedinţie pe Regele Mihai şi obţine 2% faţă de cele 20% ale CDR.
2000 – chiar înaintea alegerilor parlamentare, PNL trădează din nou PNŢCD şi se rupe de CDR, propunând un candidat propriu la alegeri.
2004 – liberalul Theodor Stolojan, candidatul Alianţei DA pentru preşedinţie, anunţă că se retrage din cursă şi îl lasă înlocuitor pe democratul Traian Băsescu.
2004 – Dinu Patriciu sponsorizează PSD în timpul campaniei electorale, potrivit unor declaraţii ulterioare ale liberalului
2006 – ideea fuziunii PNL – PD este respinsă definitiv de liberali.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















