
De astăzi, șoferii trebuie să fie mult mai prudenți
Celebrele Loganuri de 70.000 de euro, al căror preț renegociat reprezintă jumătate din suma menționată, și-au găsit întrebuințarea. Acestea vor „våna“ șoferii vitezomani prin intermediul celor 449 de noi radare, care de astăzi intră în acțiune. Potrivit site-ului politiarutiera.ro, noile aparate sunt imposibil de detectat în timp util cu detectoarele radar existente pe piață. Comisarul-șef al Poliției Rutiere, Lucian Diniță, a precizat că noile radare se pun automat în funcțiune doar atunci cånd sesizează că un autovehicul a depășit viteza, astfel că detectorul „simte“ radarul prea tårziu, iar șoferul nu mai are timp să fråneze și, astfel, să încetinească pånă la viteza legală.
Un alt avantaj al noilor aparate este acela că producătorul britanic garantează eficiența acestora chiar și atunci când autoturismul vizat se află la 1,6 kilometri. Actualele detectoare de radar, în schimb, nu funcționează pe asemenea distanțe. De asemenea, noul tip de radar are și funcție de supraveghere a circulației, după cum a susținut șeful Poliției Rutiere, astfel că „orice încălcare a regulilor de circulație va fi filmată și nu o să mai poată spune șoferul «n-am făcut așa ceva»“. O altă noutate este aceea că filmarea va fi posibilă și noaptea, prin infraroșu, imaginile fiind stocate pe hard-diskuri performante. În fața noii provocări lansate de autorități, șoferii au început deja să se mobilizeze. Iar primul pas în acest sens a fost făcut de unii șoferi din Constanța, care au descoperit numerele de înmatriculare ale celor 12 mașini ale Poliției Rutiere și le-au postat pe net. Polițiștii au confirmat că informațiile vehiculate pe forumuri sunt reale, însă comisarul-șef Lucian Diniță a explicat că nu-i o problemă dacă șoferii știu de ce anume să se ferească. „Așa, orice mașină de poliție e inscripționată, șoferii le recunosc oricum“, a explicat acesta. Alți șoferi mai împătimiți ai vitezei se pregătesc însă pentru măsuri drastice împotriva noii tehnologii a poliției, respectiv vor să apeleze la stațiile radio. „Sunt sigur că după achiziția Loganurilor cu radarele cele noi, se vor înmulți posesorii de stații pe mașină. Acesta este viitorul!“, a postat un șofer internaut pe un forum. Stațiile radio sunt similare celor folosite de taximetriști sau de șoferii de TIR, au o rază de acțiune de peste 20 de kilometri, iar șoferii care sunt dotați cu așa ceva se avertizează între ei despre amplasarea radarelor și a echipajelor de poliție.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















