Președintele Traian Băsescu a declarat ieri, la Covasna, că în momentul de față Romånia are capacitatea să primească 430 de solicitanți de azil, afirmånd că l-a informat pe premierul italian, Silvio Berlusconi, că țara îi poate pune la dispoziție 200 de locuri pentru imigranți.
„Romånia are în momentul de față capacitatea să primească 430 de solicitanți de azil, în condiții standard europene. Avem cele cinci plasamente regionale, dintre care unul la Otopeni, plus sistemul de azilanți creat la Timișoara, care nu face parte din cele cinci centre regionale destinate refugiaților“, a declarat, într-o conferință de presă, Traian Băsescu, citat de corespondentul Mediafax.
Șeful statului a subliniat că a discutat cu reprezentanții Guvernului, cu toate instituțiile care gestionează astfel de probleme și că decizia a fost să îl informeze pe premierul Silvio Berlusconi că, dacă are nevoie, Romånia îi poate pune la dispoziție 200 de locuri pentru imigranți.
Traian Băsescu a precizat că premierul Silvio Berlusconi a făcut un apel la toată Uniunea Europeană, iar Romånia a reacționat în acest mod.
Conform unui comunicat publicat pe site-ul Guvernului italian, președintele Romåniei, Traian Băsescu, i-a telefonat premierului italian, Silvio Berlusconi, pentru a exprima disponibilitatea Romåniei de a găzdui 200 de imigranți tunisieni.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















