George Becali ar fi încercat să o protejeze pe fata fostului ministru al apărării, Victor Babiuc, prin declarația pe care a dat-o în timpul cercetărilor, arată procurorii anticorupție în rechizitoriul prin care i-au deferit justiției pe cei trei și pe generalul Dumitru Cioflină, pentru corupție.
Procurorii DNA arată în rechizitoriu, intrat în posesia Mediafax, că Ioana Babiuc, fata lui Victor Babiuc, fost ministru al apărării în perioada 1997-2000, nu a putut oferi niciun detaliu tehnic în cadrul audierilor referitoare la modul în care a tranzacționat un teren de șapte sute de metri pătrați cu finanțatorul Stelei, George Becali, la un preț cu mult sub cotele pieței imobiliare de la acea vreme.
Anchetatorii arată în documentul citat că Ioana Anca Babiuc „nu a fost în măsură să precizeze care este obiectul contractului, respectiv să delimiteze terenul cumpărat prin precizarea dimensiunilor pe fiecare latură sau a vecinătăților, să explice cuantumul prețului achitat raportat la valoarea de piață la data respectivă, iar învinuitul George Becali nu a făcut dovada proprietății terenului, contractul fiind încheiat prin acordul părților în lipsa verificării sarcinilor“. Procurorii apreciază că „există suficiente date din care rezultă că nu este vorba despre o vânzare-cumpărare“.
Procurorii contrazic totodată afirmațiile celor trimiși în judecată potrivit cărora Ioana Babiuc, Victor Babiuc și George Becali nu s-ar fi cunoscut, arătând că „lipsa depunerii unor minime diligențe de către învinuita Ioana Anca Babiuc constituie o dovadă certă a relațiilor de încredere existente între părțile contractante care se pretind a fi persoane ce nu se cunoșteau“.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















