– Delegaţia română la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a anunţat ieri că va continua să absenteze de la lucrările APCE
– Boicotul va dura până când raportorul Dick Marty va veni personal în România să verifice informaţiile pe baza cărora a acuzat ţara noastră că ar fi găzduit pe teritoriul lor centre de detenţie CIA şi până când nu prezintă dovezi
– Şeful Camerei Deputaţilor, liberalul Bogdan Olteanu i-a muştruluit ieri pe parlamentarii români pentru acest boicot, cerându-le să stea în banca lor
– PD va cere Parlamentului înlocuirea senatorului UDMR Gyorgy Frunda din funcţia de şef al delegaţiei române la APCE, acuzându-l că nu a participat în mod interesat la discuţia pe marginea Raportului Marty din Comisia juridică a Adunării Parlamentare a Conciliului Europei.
Preşedintele Camerei Deputaţilor, liberalul Bogdan Olteanu, adică al treilea om în stat, s-a pus de-a curmezişul parlamentarilor din delegaţia României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE). Bogdan Olteanu a ţinut morţiş să-i -tragă de urechi- pe reprezentanţii României la APCE pentru că boicotează şedinţele APCE, protestând astfel faţă de raportul fără probe al lui Dick Marty. Raport în urma căruia România a fost acuzată că ar fi găzduit centre de detenţie CIA în perioada 2003-2005.
Este pentru prima oară când parlamentarii României au o atitudine fermă şi protestează împotriva terfelirii imaginii ţării. Aceasta este atitudinea normală în instituţiile europene, fiecare încercând să apere până în pânzele albe ţara care l-a trimis acolo. Delegaţia română a anunţat ieri că va continua să absenteze de la lucrările APCE până când raportorul Dick Marty nu va veni personal în România să verifice informaţiile pe baza cărora a întocmit raportul incriminatoriu şi până când nu prezintă dovezi concrete care stau la baza raportului său.
Orgolii
Tocmai când demersul parlamentarilor noştri era lăudabil, liberalul Bogdan Olteanu îşi aminteşte că el este preşedintele Camerei Deputaţilor şi că nu a fost întrebat în legătură cu demersul parlamentarilor la APCE. Motiv pentru care, printr-un comunicat de presă, Olteanu a atras atenţia reprezentanţilor României la APCE că aceştia sunt desemnaţi de Parlamentul de la Bucureşti, astfel că orice decizie privind participarea acestora la lucrările APCE se ia exclusiv de către conducerea Legislativului român. -Indiferent de măsura în care credem în argumentele Raportului semnat de Dick Marty, nu putem decât să fim interesaţi în aflarea adevărului şi să contribuim la aflarea acestuia. De aceea, în lunile care urmează, ca în toţi anii de la intrarea României în Consiliul Europei, parlamentarii români trebuie să participe la lucrările Adunării Parlamentare şi trebuie să contribuie la aflarea şi la prezentarea adevărului-, se arată în comunicat . Miercurea trecută, APCE a adoptat cel de-al doilea raport al senatorului elveţian Dick Marty, care acuză în mod special România şi Polonia că ar fi găzduit pe teritoriul lor centre de detenţie CIA.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















