Home Actualitate Camere video pentru supravegherea suporterilor meciului dintre Atletico Madrid și Athletic Bilbao

Camere video pentru supravegherea suporterilor meciului dintre Atletico Madrid și Athletic Bilbao

DISTRIBUIŢI

Suporterii și iubitorii de fotbal prezenți pe Arena Națională cu ocazia finalei Europa League vor fi supra­vegheați cu ajutorul a 90 de camere video, amplasate pe toate străzile care duc spre stadion, atât înainte cât și după partida Atletico Madrid – Athletic Bilbao. Reprezentanții Primăriei Sectorului 2 au anun­țat că vor monitoriza compor­tamentul suporterilor, înainte și după fluierul final al meciului. În plus, autoritățile anunță că vor supraveghea dirijarea trafi­cului rutier și respectarea regulilor de circulație de către șoferi și pietoni, în special în perioada meciului, atât pentru buna desfășurare a finalei Europa League, cât și pentru asigu­rarea unor condiții de siguranță pentru bucureștenii care locuiesc în vecinătatea sta­dionului. Astfel, cele 90 de camere video, amplasate în 31 de intersecții, vor monitoriza, non-stop, toate arterele de circulație pe care se vor deplasa atât suporterii celor două echipe de fotbal din Spania, cât și spectatorii români. „La finalul disputei fotbalistice vor fi monitorizate, prin camerele video și cu patrulele auto și pedestre ale Poliției Locale a Primăriei Sectorului 2, fluxurile de suporteri care vor veni și apoi vor pleca de la stadion, pentru a interveni de urgență în cazul în care vor exista tulburări ale ordinii publice“, au precizat repre­zen­tanții primăriei. Ima­ginile vor fi transmise institu­țiilor care asigură ordinea la Finala Ligii Europa, pentru asigurarea măsurilor necesare“. Motiv pentru care Poliția Locală a Sectorului 2 va fi în alertă maximă și, de marți până joi, va scoate în stradă toate efectivele necesare. Conform Ministerului Administrației și Internelor, pentru finala Ligii Europene, în București vor veni circa 20.000 de suporteri spanioli. În această situație autoritățile Capitalei vor organiza pentru aceștia două zone: una în Piața George Enescu, pentru simpatizanții echipei Atletico Madrid, și cealaltă în Piața Constituției, pentru cei ai echipei Athletic Bilbao. În plus, în Piața Consti­tuției vor fi instalate patru ecra­ne gigant, care vor transmite, începând cu ora 20.00, imagini în direct de la stadion.
Regia Autonomă de Transport București (RATB) va înființa în zilele de 9 și 10 mai, linii speciale de autobuze pentru asigurarea transportului supor­terilor străini între Aeroportul „Henri Coandă“, zonele special amenajate din centrul Capitalei, „Fan Zone“, și Arena Națională. În ziua de 9 mai, vor circula mai multe autobuze, la intervale de cinci-șapte minute. Și garniturile de metrou vor circula, până pe 10 mai, la ora 2.00, iar în cazul în care este necesar, programul ar putea fi prelungit și după această oră.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.