
Pesediștii fac zid în jurul „onorabilului“ cu „mașină senatorială“
Zilele acestea, aproape toată presa s-a concentrat asupra lui Cătălin Voicu, „Nașul“ clanului Vanghelie, cel care era cât p’aci să ajungă ministru de Interne (doar vreo patru voturi ale colegilor pesediști i-au lipsit). Realitatea TV i-a oferit o tribună de expresie, în cadrul emisiunii lui Stelică Tănase, în care „onorabilul“ inculpat s-a întrebuințat intens pentru a arunca acuze în toate direcțiile, pretinzându-se victima oribilului aparat de represiune al președintelui Băsescu.
Arie reluată până la epuizare și de principalii săi comilitoni – Mitică Iliescu, Ion Iliescu, Vanghelie, Hrebenciuc, dar și Cozmin Gușă etc, care au sărit ca arși în apărarea și căinarea „onorabilului“ cu alură porcină.
Ion Iliescu a afirmat „stupefiat“ că reținerea lui Cătălin Voicu este o „acțiune inacceptabilă pentru mersul societății, expresia manifestării unui stat polițienesc“. Iliescu a mai adăugat plin de nervi: „Mi se pare un lucru revoltător și încălcarea oricăror principii ale democrației și ale statului de drept. Chiar în halul acesta! Asta este expresia unei ranchiune. Asta este ceea ce promite domnul Băsescu pentru țară? Să intrăm într-o fază a unui stat polițienesc?“ Vanghelie, la rândul său, a preluat melodia de la Iliescu: „E un stat polițienesc, o dictatură. Vor să ne sperie pe toți (cred că a vrut să spună să ne sperie pe hoți nu pe toți – n.n.). Viorel Hrebenciuc s-a exprimat și el indignat la culme: „Nu poți să salți de pe stradă un senator al României ca și cum este ultimul borfaș“.
Cozmin Gușă, consilierul președintelui PSD, Mircea Geoană, a susținut că măsura DNA este „un gest de instituire a unui stat autoritar“ băgând la înaintare și vechea sa marotă, SRI-ul, despre care a sugerat că ar fi implicat oareșcumva, făcându-se că uită că serviciul de informații este condus de un pesedist, George Maior, cel care s-a grăbit amabil să-l anunțe pe Geoană că este câștigător în seara alegerilor.
Mitică Iliescu, fostul șef al lui Voicu la SPP și partener de afaceri cu acesta, a pretins că aducerea lui Cătălin Voicu la DNA reprezintă „un semnal dat membrilor Curții Constituționale“ (?).
Grupul senatorial al Partidului Social-Democrat a cerut explicații de la ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, pentru reținerea lui Cătălin Voicu, senatorii pesediști acuzând DNA de „comportament abuziv“.
Candidat la zece ani de pușcărie
Acuzația de trafic de influență, formulată împotriva lui de procurorii anticorupție, i-ar putea aduce lui Cătălin Voicu o pedeapsă cuprinsă între 2 și 10 ani de închisoare. Deoarece se bucură de imunitate în calitate de senator și de vicepreședinte al Comisiei pentru Apărare din Senat – Voicu nu poate fi reținut, percheziționat sau arestat decât cu acordul Senatului și numai după ce este audiat de către colegi. Tot Constituția prevede că acesta nu poate fi judecat decât de magistrații Curții Supreme și nu poate fi urmărit penal și trimis în judecată decât de către Parchetul General, din care face parte Direcția Națională Anticorupție.
Deocamdată, procurorii anticorupție au dispus față de Cătălin Voicu obligarea de a nu părăsi localitatea pentru o perioadă de 30 de zile, iar acesta a mai afirmat public că i s-a cerut să nu ia legătura cu Hrebenciuc, Dan Ioan Popescu și Vanghelie.
Oficial, Direcția Națională Anticorupție a adus la cunoștința publicului că Voicu a fost pus sub acuzare pentru că în cursul acestui an ar fi „pretins și primit sume de bani de la oameni de afaceri, pentru soluționarea favorabilă a unor cauze civile și penale, aflate pe rolul organelor judiciare“.
Neoficial, pe surse de presă, s-a făcut legătura între Voicu și celebra casetă cu Geoană, în care ar fi fost vorba de o șpagă de 400.000 de euro pentru obținerea funcției de ministru de Interne. Potrivit Agenției de Investigații Media, înregistrarea ar fi ajuns la fiul lui Sorin Roșca Stănescu, Mircea Stănescu, fost pesedist la rândul său, care ar fi urmat să o publice în ziarul pe care n-a mai apucat să-l tipărească deoarece a fost găsit sinucis. Pe data de 5 ianuarie 2009, Stănescu a fost descoperit mort prin împușcare în apartamentul său. Mircea Stănescu fusese acuzat, pe data de 27 decembrie 2008, că a lovit cu mașina un om pe trecerea de pietoni, dar iubita acestuia și-a asumat vina, declarând că ea s-ar fi aflat la volan. Este greu de crezut că această situație ar fi generat un gest suicidar, iar după găsirea sa, împușcat cu propriul pistol, găsit în mâna dreaptă deși acesta era stângaci, au apărut numeroase comentarii în mediul de presă, care au fost blocate prompt la intervenția misterioasă a cuiva care a reușit să oprească ieșirea pe piață a mai multor date despre tenebroasa dispariție a lui Mircea Stănescu. Abia acum se face legătura public între acel tragic eveniment și mita care ar fi fost oferită de „apropiatul lui Vanghelie“ lui Mircea Geoană.
Șpaga pentru Geoană și „apropiatul lui Vanghelie“
Cităm din AIM: „Un reporter al Agenției a luat legătura cu un apropiat de al lui Mircea Stănescu, răposatul director al publicației «În atenția DNA». Află că Stănescu intrase la începutul lui ianuarie 2009 în posesia unei filmări care-l reprezenta pe Mircea Geoană luând șpagă. Cånd reporterul nostru a întrebat de la cine?, răspunsul a sosit: «De la un apropiat de al lui Vanghelie, pentru un post de ministru sau secretar de stat»“.
Trebuie menționat că primul om pe care l-a sunat Voicu, apropiatul lui Vanghelie, după aducerea la DNA a fost Mircea Geoană.
Reporterii Agenției mai relatează: „Dan Diaconescu a povestit un episod din ianuarie 2009, când Mircea Stănescu, cel care realiza o emisiune «În atenția DNA» a venit la el în birou și i-a pus o filmare pe un laptop: «Uite, Dane, ce am eu aici despre Geoană, uite ce fac ăștia.» Diaconescu mărturisește în direct că nu era vorba de casetă cu sexul oral, ci de altceva, despre Geoană și despre o dare de mită. Scenă petrecută într-un birou. Diaconescu spune că după două zile l-a întrebat pe Stănescu: «Cum mai e? Dai filmarea?», la care răspunsul lui Stănescu a fost: «N-o mai dau, s-a rezolvat altfel!» În același timp, Stănescu pregătea ca în următorul număr al revistei «În atenția DNA» să devoaleze afacerea sub titlul: «Un film senzațional. Cine a dat șpaga?» În timpul emisiunii lui Dan Diaconescu, Silviu Alupei, un colaborator al lui Mircea Stănescu a adus și a prezentat la cameră macheta acelei prime pagini din «În atenția DNA», cu titlul respectiv, revista care n-a mai apărut pe piață, căci la două zile Mircea Stănescu s-a sinucis în mod suspect“.
Se ridică o întrebare legitimă astăzi. Ar fi putut fi „eliminat“ Mircea Stănescu de un om ca Voicu, cunoscut pentru legăturile sale cu lumea interlopă, cu clanurile țigănești, protejatul lui Mitică Iliescu, șeful informativului PSD?
Voicu – un om cu „o carieră plină de fapte abominabile“
O sursă de presă informată despre Cătălin Voicu, Sorina Matei (www.sorinamatei.blogspot.com), afirmă despre acesta: „Trăiește din șantaj, trafic de influență, manevrare de dosare și informații importante, clasificate și secrete despre oameni foarte importanți, legături cu lumea interlopă, cu crima organizată și cu servicii speciale extrem de ciudate, interesante, dar și periculoase“… un om cu „o carieră plină de fapte abominabile“.
Sorina Matei încheie sibilinic povestea sa despre inculpatul zilei: „Voicu este «legătura». Legătura dintre unele personaje politice și tot ce e mai groaznic. Acel groaznic ce stă în spatele lor“.
La bază Voicu a fost transmisionist, apoi de la Armată s-a deplasat ușurel spre alte traiectorii mai interesante, cuplat la manșă cu Mitică Iliescu, un utecist militar devenit bodyguardul lui Ion Iliescu în timpul așa-zisei revoluții. Adus de Mitică în garda lui Iliescu, fosta Unitate Specială de Pază și Protocol (USPP), Voicu este decorat și înaintat în grad de Tătuca Iliescu, apoi părăsește serviciul odată cu schimbarea de regim și alături de Mitică înființează în 1998 firma SC Agenția Natională de Pază, Protecție, Investigații și Protocol SRL. În 1999 și 2001, Voicu a fost consilier la Camera Deputaților, iar din 2001 a fost reactivat în cadrul SPP ca ofițer activ, fiind ridicat în 2003 la rangul de general SPP, la vârsta de 38 de ani, sub semnătura lui Ion Iliescu și la propunerea lui Mitică Vinicius Iliescu. Voicu ajunge apoi consilier de securitate al lui Iliescu, în mandatul 2000-2004, reprezentant în CSAT al SPP-ului, apoi ajunge deputat, pe listele PSD Bacău, condus de Viorel Hrebenciuc, în perioada 2004-2008, iar acum este vicepreședinte al Comisiei de Apărare a Senatului României. Cinste cui l-au ales…
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















