Home Actualitate Cozmin Gușă – din nou la matca Vîntu-lui

Cozmin Gușă – din nou la matca Vîntu-lui

DISTRIBUIŢI

Nu știm dacă este o păcăleală de 1 aprilie sau nu. Cert este că mogulul eolioan Sorin Ovidiu Vîntu a precizat ieri, pentru Mediafax, că îl va urca în rang pe combinatorul-roșu Cozmin Gușă și îl va unge, începånd cu prima zi a lunii următoare, consilier pe probleme de dezvoltare de media la trustul său muribund de presă. Gușă se va ocupa în special de dezvoltarea internațională a trustului Realitatea-Cațavencu, a mai adăugat SOV, referindu-se probabil la experiența sa din străinătate de la Moscova, acolo unde Cozmin a fost școlit. Ca o mică paranteză, credem că nu mai trebuie să reamintim legăturile lui Gușă cu interlopii și oligarhii răsăriteni pe care i-a slujit pentru intrarea în Romånia cu tot felul de afaceri oneroase. Gușă se va ocupa în special de dezvoltarea afacerilor din zona estică. Printre aceste proiecte media pe numără și postul recent deschis la Chișinău denumit Publika TV. Republica Moldova este noua zonă unde Vîntu dorește să își extindă influența prin anunțul făcut la Hotnews, imediat după ce Mircea Geoană, candidatul pe care îl susținea pentru Cotroceni, a fost înfrånt. Caracatița lui Vîntu, învins în Romånia, se va muta în statele din jurul țării, acolo unde sunt concetrate importante comunități romånești, al căror vot a dus la înclinarea balanței electorale în favoarea lui Traian Băsescu. „Domnul Gușă va fi consilierul meu pe probleme de dezvoltare de media, mai ales pentru dezvoltarea internațională a trustului. Își va intra în atribuții începånd cu 1 aprilie“, a spus Sorin Ovidiu Vîntu, cel care controlează trustul de media din ce în ce mai aproape de a-și da obștescul sfårșit Realitatea-Cațavencu. După modelul lui Vanghelie, Vîntu l-a luat pe Gușă pe persoană fizică, semnånd în acest sens un contract cu una dintre firmele lui Gușă, Soco, spune pe blogul său jurnalistul Cătălin Tolontan. Despre motivele alegerii sale, Vîntu, păgubitorul de la FNI, a declarat că Gușă este un profesionist desăvårșit. „Domnul Gușă este prieten cu mine și un domn extrem de capabil. Domnul Gușă se pricepe foarte bine la business și la politică. Pe partea de politică s-a exprimat foarte bine, acum urmează să se exprime și pe partea de business“, a mai spus Sorin Ovidiu Vîntu. Am adăuga noi că „excelența“ lui Cozmin Gușă a fost realmente dovedită în cursul campaniei electorale pentru prezindețiale, cånd l-a consiliat „extrem de bine“ pe Geoană care este acum, la cåteva luni de sfaturi marca Gușă, la un pas de deces politic. Pentru faptul că a lăsat pe drumuri cåteva sute de mii de oameni după „tunul FNI“ și cåteva sute de jurnaliști foarte buni după ce și-a închis mai multe ziare, îi urăm lui Vîntu ca domnul Gușă, în calitate de consilier media, să aibă aceleași succese în viitoarele proiecte ale trustului eolian, așa cum a avut și în politică.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.