Home Actualitate Cu voie de la guvern, nababii din fruntea companiilor de stat au...

Cu voie de la guvern, nababii din fruntea companiilor de stat au salarii lunare de peste 5000 de euro

DISTRIBUIŢI

După ce presa a dezvăluit săptămâna trecută că directorul general al Poștei Române încasează lunar un venit situat între 6000 și 11000 de euro, în baza unei decizii luate de Consiliul de Administrație, premierul Victor Ponta a mimat o criză de isterie, declarând : „M-a deranjat foarte tare să văd că la Poșta Română directorul general are în continuare salarii de genul pe care le-am criticat“. Ulterior a cerut măsuri ferme din partea miniștrilor ca să nu mai existe asemenea salarii „nesimțite“ la companiile de stat, mai ales la cele care înregistrează pierderi și au probleme economice reale de supraviețuire. Situația de la Poștă nu e însă unicat, șefii companiilor de stat devenind un soi de nababi plătiți cu salarii lunare de mii de euro, în ciuda performanțelor slabe pe care le au în plan economic.Astfel, după modelul de la Poșta Română, Consiliul de Supraveghere de la Complexul Energetic Oltenia  a stabilit un venit lunat de peste 5000 de euro pentru managerul Laurențiu Ciurel, fost vicepreședinte al PSD Gorj. Când vine vorba de salariu, managerul Laurențiu Ciurel susține că venitul lui este justificat pentru că muncește foarte mult, mai mult decât președintele sau premierul, pe acesta din urmă neavând însă curajul să-l pomenească deoarece știe bine că la Palatul Victoria e și pâinea și cuțitul. „Cred că muncesc de multe ori mai mult decât președintele României ca timp de lucru. Așa mi se pare mie. Salariul meu este la jumatate sau sub jumatate față de cel de la Posta Română și e mai mic față de cel pe care îl aveam când eram director la complexul de la Rovinari“, a precizat Laurențiu Ciurel, managerul CE Oltenia, dând astfel de înțeles că face un serviciu companiei pentru că o conduce pentru „modesta“ sumă de 5000 euro/lunar. Probabil Ciurel muncește mult, așa cum declară, dar muncește doar pentru el, deoarece luna trecută, peste 16000 de angajați ai Coplexului au stat o săptmână în concediu, pentru ca nu au avut cerere de energie.
Și aceasta nu este singura veste proastă. La mijlocul anului, toți cei aproape 20000 de angajați ai complexului energetic  nu vor mai primi sporurile, pentru că managerul nu a reușit să vândă suficientă energie. Asta înseamnă până la o mie de lei mai puțin la salariu în vară. ?ê?£i-atunci, în beneficiul cui muncește Ciurel dacă angajații și compania simt în buzunarul lor „performanțele“ mana­gementului său? Nu trebuie neglijat însă faptul că managerul Laurențiu Ciurel s-a îngrijit îndeaproape ca sediul central al companiei pe care o conduce să se mute într-o clădire proaspăt renovată, achiziționată pentru nu mai puțin de 1,5 milioane de euro. Plătiți tot din banii Compexului Energetic Oltenia, desigur. Așa cum nu trebuie omis faptul că dintre toți managerii privați care au aplicat pentru conducerea Complexului Ener­getic Oltenia a fost ales tocmai cel care a deținut  și funcția de vicepreședinte al PSD Gorj.

Romgaz, Transelectrica și Poșta țin ridicată ștacheta salariilor

Nici Romgaz și Transelectrica nu sunt mai prejos când vine vorba de salariile directorilor generali. Directorul  Romgaz, Corin Cindrea,  a avut griji în ultima sedință a Consilului de Administrație din 2012 să-și mărească leafa la aproape 20.000 de lei lunar. Un salariu asemănător și-a aranjat și directorul general de la Transelectrica, Andrei-Gabriel Benghea-Malaies, deși anul 2012 nu a fost prolific pentru companie. Chiar dacă acționarii de la Transelectrica au aprobat în decembrie 2012 o rectificare a bugetului cu o scădere a profitului brut la 40 de milioane de lei , față de 51,7 milioane lei cât a fost aprobat inițial, ei au menținut veniturile lunare ale directorului general la peste 18000 de lei. Ulterior, deși directorul general a fost schimbat în februarie 2013, fiind numit ?ê?£tefan Gheorghe, chestiunile legate de salariu au rămas deocamdată cele reglementate în decembrie 2012.
De asemenea, directorul general al Poștei Române, Ion Smeeianu, a avut mare grijă de salariul său. El are o remunerație lunară netă cuprinsă între 6.000 de euro și 11.000 de euro, rezultând un câștig anual plasat între 72.000 de euro și 132.000 de euro, conform unor hotărâri AGA ale companiei, unde statul deține 75% din acțiuni.
„Se aprobă, în unanimitate, stabilirea remunerației lunare nete a directorului general al Companiei Naționale Poșta Română, în cuantum cuprins între 5.000 euro/lună – 10.000 euro/lună“, se arată într-o hotărâre a acționarilor din decembrie 2012.
Alte două hotărâri AGA stabilesc clauzele contractuale cuprinse în contractul de mandat încheiat cu directorul general, precum și remunerația membrilor Consi liului de Administrație, din care face parte și Smeeianu, în sumă netă de 1.000 de euro lunar.
Remunerația directorului general aprobată în luna decembrie depășește cu mult valorile din contractul de mandat stabilite pentru 2011 și 2012.
O hotărâre de guvern publicată în luna august a anului trecut, prin care a fost aprobat bugetul Poștei pentru 2012, prevede la capitolul de cheltuieli „contract de mandat (inclusiv contribuțiile aferente)“ suma de 114.000 lei (26.000 de euro, la cursul de schimb actual), de la 103.000 lei (23.600 euro) în 2011.
Smeeianu a preluat conducerea Poștei Române în prima parte a lunii mai 2012, la puțin timp după instalarea primului Cabinet Ponta, fiind numit președinte al Consiliului de Administrație și director general, în locul lui Daniel Neagoe.
Acționarii operatorului sunt Ministerul Comunicațiilor, cu o participație de 75%, și Fondul Proprietatea, care deține 25% din capital.
În 2011, cifra de afaceri a CNPR a scăzut cu 8,7%, la 1,26 miliarde de lei, în timp ce pierderile au urcat cu 50%, la 182,9 milioane de lei, conform datelor Ministerului Finanțelor Publice.
În intervalul 2009-2011, pierderile companiei au cumulat 485,5 milioane de lei (peste 110 milioane de euro).

Ce promitea guvernul

Guvernul Ponta 2 promitea, imediat după instalare, că directorii din companiile de stat vor primi venituri plafonate la salariul unui secretar de stat , adică 4.800 de lei. Ministrul Liviu Dragnea declara chiar că această măsură se va aplica și in cazul companiilor in care Adunarile Generale ale Acționarilor au hotărât remunerații mai mari pentru directorii generali. De la promisiuni până la realizări e o mare diferență, iar aceasta se regăsește și în multele zerouri din coada salariilor directorilor generali ai companiilor de stat.

Iulia Nueleanu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.