Home Actualitate Deranjat de dezvăluirile „Curentului” despre rețeaua sa, Vântu sare din nou la...

Deranjat de dezvăluirile „Curentului” despre rețeaua sa, Vântu sare din nou la gâtul lui Băsescu

DISTRIBUIŢI

După cum a obișnuit deja audiența, Sorin Ovidiu Vântu a dat ieri un interviu ziarului „Bursa“, în care escrocul FNI desfășoară o nouă tentativă lamentabilă de atac la adresa Cotrocenilor și a Palatului Victoria. Unul dintre motivele ieșirii la rampă ale lui SOV îl reprezintă acalmia instalată în presa aservită din România după publicarea anchetei ziarului „Curentul“ prin care o importantă parte a argaților săi, inclusiv din alte trusturi media, a fost deconspirată de către noi.

„Nu mă mai miră să fiu ținta atacurilor lui Traian Băsescu și a acoliților lui. Nu le mai trebuie niciun motiv“, a declarat despre noi infractorul ordinar cu impresii de „geniu“, așa cum îl lăudau slugile sale. Vizavi de ancheta noastră, SOV ne-a asigurat că putem dormi liniștiți și că nu o să ne bage la pușcărie pentru că „iubește libertatea“ încât o admite și dușmanilor săi. Adică nouă?! Îi mulțumim bunului samaritean SOV pentru că nu suntem încă după gratii, pentru faptul că mai există cineva care să îi denunțe afacerile murdare.

Furtună înspre Cotroceni

Ținta predilectă este din nou cel mai mare adversar al său, președintele Traian Băsescu, care – în opinia sa – este cel mai mare rău care se întâmplă României, motiv pentru care trebuie izolat politic. Pe „axa răului“ desenată de cel care a lăsat pe drumuri 300.000 de români se aliniează premierul Emil Boc, dar și ministrul turismului, Elena Udrea. „Acest om este un rău care trebuie izolat pe scena politică românească. Izolați-l pe Băsescu, domnilor!“, a spus Vântu pentru ziarul provenit dintr-un „mediu steril“, denumit „Bursa“. Devenit deja clișeu, Vântu compară în continuare guvernul Boc cu stăpânirea fanariotă din secolele XVIII-XIX, cu alte cuvinte cel mai prăpăstios executiv din ultimii 300 de ani. „Într-adevăr, în România se întâmplă numai atât cât îl duce capul pe Traian Băsescu, acționând prin mediocritatea subalternă a lui Emil Boc și prin Elena Udrea. Grupul nu poate fi suspectat de «viziune». Este cel mai «ciudat» guvern al nostru, de la fanarioți încoace. Nu banii lipsesc guvernului acestuia, ci minimum de inteligență. Creier, nu bani“, a vituperat mogulul eolian. Cu toate acestea, Vântu aduce și laude conducerii României sub Băsescu, numind la această categorie relația specială dintre SUA și România, fapt ce i se datorează în totalitate președintelui. Aceste afirmații sunt cu atât mai ciudate și dovedesc duplicitatea persoanei lui Vântu, din moment ce la alegerile prezidențiale din toamnă, candidatul Mircea Geoană pe care îl susținea făcea vizite regulate pe relația București-Moscova pentru noi ordine și scoaterea României de pe axa politicii externe consecvente a acesteia începând cu anii ‘90. În continuarea reprezentației sale anuale de la „Bursa“, SOV vorbește despre „abrutizarea“ poporului român sub conducerea lui Traian Băsescu, România devenind între timp o țară complet impredictibilă. „Ni se pot întâmpla lucruri minunate, tot atât de bine pe cât am putea trăi dezastre.“ Întrebat care ar fi acestea, mogulul a răspuns ironic: „izolarea lui Băsescu pe scena politică“ și „să ne trezim cu o gospodină deraiată de la cratiță drept premier“. „Omul (Băsescu – n.r.) este mărunt. Funcția lui este importantă, dar omul este mic. Deși unora poate că le creează o altă impresie, Băsescu este o mediocritate. O mediocritate nervoasă“, a afirmat SOV.

Servicii contra servicii

În ultimele săptămâni, ziarul „Curentul“ a prezentat în exclusivitate în presa românească o anchetă despre cei „150 de oameni“ pe care Vântu se lăuda că îi are infiltrați în aparatul statului român, dar și în diferite medii sociale, toți lucrând sub o schemă securistică solidă pentru a-i promova și susține interesele mogulului. Pentru a mai semăna puțină discordie în sânul PDL, partidul „cel mai de suflet“ al mogulului, acesta a declarat că este în posesia unor informații potrivit cărora mai mulți lideri ai acestui partid vor îndepărtarea lui Traian Băsescu. „Pedeliștii au conștientizat că Băsescu nu mai reprezintă un «activ», ci este un bolovan legat de picioarele partidului. Majoritatea pedeliștilor îi urăște pe Băsescu, Boc și Udrea. Pentru majoritatea pedeliștilor, grupul celor trei este identificat drept «axă a răului»“, a spus SOV. Întrebat de unde știe acest lucru, Vântu a făcut din nou referire la „rețeaua“ sa de informații care funcționează în paralel cu instituțiile statului. Mai mult, Vântu i-a numit ironic pe argații săi informatorii, prezentați anterior de ziarul „Curentul“, „lipoveni de Deltă“. „Așa cum Băsescu este alimentat cu informații de serviciile «de casă» pe care le are – și aici mă refer la SRI și SPP -, tot așa și eu sunt perfect informat de lipovenii mei din Deltă“, a răbufnit informatorul fostei Securități, alintat de securiști ca „Nuș“.

Mesaje către putere

Acest soi de interviuri sunt pentru SOV mesaje transmite în general celor cu care mogulul poartă diverse războaie. Ultimul interviu de acest gen a fost dat pe 8 decembrie 2009, imediat după pierderea alegerilor prezidențiale de „prostănacul“ pe care l-a susținut, în persoana lui Mircea Geoană. Atunci hoțul de la FNI trimitea mesaje de pace către Cotroceni, spunând că este în interesul României să se producă o împăcare. „A câștigat Băsescu. Sper din toată inima să aibă înțelepciunea să fi câștigat pentru toată nația română, nu doar pentru el. Sper din toată inima să înțeleagă că e nevoie de o reconciliere națională“, spunea atunci SOV la Hotnews, agenție de știri independentă care îi spală periodic imaginea, deși uneori atacându-l, chipurile, cu „dezvăluiri-bombă“ în scopul de a ne aburi cum că este contra sa.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.