
Ofticat nevoie mare că a luat „țeapă legală“ de la Ministerul Apărării care vrea să îl dea afară din Ghencea, ceea ce suporterii Stelei nu au reușit, finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, ieri, într-o conferință de presă, că vrea să-și recupereze toate investițiile făcute la Stadionul Steaua și va încerca pe cât posibil ca baza sportivă să fie lăsată în paragină după mutarea echipei „roș-albastre“ la Buzău. „Trebuie să-mi recuperez investițiile, să mi le iau. Trebuie să demontez toată tribuna, să rămână doar pereții, că ei numai pereții au. Trebuie să demontez nocturna și după aia să ia ce are, un stadion în paragină, ceea ce a și avut. Sunt unele pe care nu le pot lua, am făcut protocol de predare-primire. Voi lăsa cât pot eu baza aia în paragină. Și scaunele le voi lua, sunt «roș-albastre», le duc la Buzău. Mă poate scoate din Ghencea dacă vine Gabi Oprea cu tancul și vine cu o mitralieră. E posibil să mă scoată așa, altfel nu se poate, legal nu se poate. Acolo sunt niște investiții făcute. Să vedem ce o spune instanța, am făcut investiții, să zicem de șapte milioane, și îmi spune că mai am de primit patru“, a spus Becali.
Se jură că nu mai vrea în Ghencea
Finanțatorul FC Steaua a anunțat că nu mai există pentru el soluția ca Steaua să evolueze pe stadionul din Bulevardul Ghencea. „Pe Stadionul Steaua nu mai pot juca. În momentul când joc, 65.000 de euro trebuie să plătesc lunar. Toate astea, cu neplata chiriei, a fost deliberat făcută. A venit Primăria Sectorului 6 Finanțe și a spus 40.000 de euro chirie lunar, trimestrul I, 250.000 de euro. Eu am spus că nu plătim, ca să se întrerupă contractul. Că altfel, dacă merge contractul, ești obligat să plătești. Ei au zis că nu mi-e greu să plătesc 25.000 de euro pe lună. Până în 2009, au evaluat Tribuna Oficială la 3,5 milioane de euro, că acolo e problema, la terenuri nu, pentru că nu puteau să ceară un impozit mai mare mie pe terenuri ca celorlalți. Și m-au lucrat la clădiri. Au trecut ei de la sine credință evaluarea la 35 milioane de euro“, a explicat el. Ministerul Apărării Naționale a anunțat, miercuri, într-un comunicat, că FC Steaua a întârziat plata chiriei pentru Stadionul Steaua cu peste 60 de zile și, conform înțelegerii dintre cele două părți, contractul este reziliat automat.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















