Vicepreședintele Bundestagului german, Susanne Kastner, a criticat dur justiția și sistemul social din România, atrăgând atenția că țara noastră ar trebui "să își aducă aminte de timpul când nu făcea parte din UE, când era mai silitoare și își îndeplinea toate obligațiile". Astfel, cu privire la monitorizarea justiției de către Comisia Europeană, Kastner a declarat că această măsură este cu atât mai îndreptățită cu cât țara noastră primește fonduri consistente de la UE. "România primește 33 de miliarde de euro de la UE până în 2013. Cine primește atât de mulți bani europeni trebuie să se aștepte să fie monitorizat", a declarat Kastner, referindu-se la mecanismul de cooperare și verificare al CE pe domeniul justiției din România. Pe de altă parte, vicepreședintele Budenstagului a precizat că statul trebuie să creeze mai multe structuri care să faciliteze susținerea socială a celor care au nevoie: persoanele cu handicap, orfani, bătrâni, persoane care trăiesc în sărăcie. "România se va confrunta cu probleme majore în perioada următoare deoarece tot mai mulți copii sunt lăsați singuri de părinții lor care pleacă să muncească peste hotare, tot mai mulți copii sunt îngrijiți de bunicii lor. Cum va arăta un asemenea popor, unde copiii sunt astfel neglijați, peste 15 ani? Cred că este necesar ca problema copiilor să fie luată în considerare cât mai serios și rezolvată", a punctat ea. "Faptul că aceste probleme sociale nu sunt rezolvate ține de voința politică din România. Dacă se instituie o lege pentru protejarea copiilor, atunci competențele devin foarte clare", a conchis Susanne Kastner.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















