Home Actualitate Gigi Becali, la un pas de alți patru ani de închisoare

Gigi Becali, la un pas de alți patru ani de închisoare

DISTRIBUIŢI

”Latifundiarul din Pipera” a recunoscut falsurile din dosarul ”Valiza”

Gigi Becali a recunoscut ieri în fața judecătorilor că a falsificat documente pentru a-și recupera suma de 1,7 milioane de euro, iar procurorul de ședință a cerut condamnarea ”Latifundiarului din Pipera” la patru ani de închisoare, în dosarul ”Valiza”. Reprezentantul Parchetului a solicitat magistraților Înaltei Curți să confiște și suma de 1,7 milioane de euro, obiectul acestui dosar, și pe care Becali urma să-i folosească pentru premierea jucătorilor de la o echipă adversă.
George Becali a fost adus ieri de la Penitenciarul Rahova la Înalta Curte de Casație și justiție pentru a da o declarație în cadrul acestui proces. El a cerut să rămână cu cătușele în boxa acuzaților, dar președinta completului de judecată, Livia Stanciu, a cerut gărzii să i le îndepărteze, la fel ca și în cazul celorlalți arestați. Surprinzător, când a luat cuvântul, Becali a recunoscut una din acuzațiile procurorilor, dar apoi a încercat să-și tempereze discursul.
Becali a explicat că a modificat data unui contract de vânzare-cumpărare pentru un teren din Cluj, pentru a-l putea folosi ca probă în favoarea sa și ca să-și recupereze banii, după ce procurorii l-au prins pe Teia Sponte, la Cluj, cu valiza cu 1,7 milioane de euro.
"Eu am falsificat, eu am făcut tot pentru a-mi lua banii. Zic hai să pun doi martori, Volcinschi și Piți. L-am chemat pe Piți la Palat și l-am pus să semneze. Pițurcă habar n-avea. I-am zis, hai că e un contract cu un teren. A semnat și a plecat. Doamnă judecător, hai să zicem că nu am falsificat, ci antedatat. Sună mai bine, nu mă condamnă […] Am antedatat acele acte doar pentru a-mi recupera cei 1.700.000 de euro. Alina Ciul a înregistrat contractele, nimeni nu are nici o vină" a spus Becali.
După audierea lui Becali, procurorul de ședință a cerut pedepse cu închisoarea, cu executare, pentru toți inculpații din acest dosar: patru ani pentru Becali, și câte doi pentru Pițurcă, Teia Sponte, vicepreședintele Consiliului de Administrație al Clubului Steaua, avocata Alina Florentina Ciul și Radu Gheorghe Marino. Toți au fost achitați, în primă instanță, de un alt complet al Curții de Casație.

Mihai Niculescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.