Numărul de infractori romåni închiși în închisorile norvegiene a crescut de zece ori în ultimii trei ani, arată datele făcute publice de poliția norvegiană și de comunitatea oamenilor de afaceri. Polițiștii efectuează constant controale în råndul cerșetorilor romåni, după ce s-a dovedit că aceștia comit și infracțiuni.
Chiar dacă nu toți cerșetorii sunt și infractori, mulți se folosesc de statutul lor pentru a încălca legea și sunt membri ai rețelelor de crimă organizată, relatează postul de televiziune național NRK, citat de Norway Post. O mare parte dintre deținuții romåni au mai fost condamnați pentru infracțiuni în Germania, Suedia și Romånia.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















