Home Actualitate Năstase a plecat la Crans Montana, deși era citat la DNA

Năstase a plecat la Crans Montana, deși era citat la DNA

DISTRIBUIŢI

Fostul premier, Adrian Năstase, nu s-a prezentat ieri la Direcția Națională Anticorupție (DNA), unde procurorii urmau să-i aducă la cunoștință începerea urmăririi penale în dosarul privind afacerea "Trofeul Calității", deoarce se află la Forumul Crans Montana. Năstase a susținut, luni, în plenul Camerei Deputaților, că acest nou dosar este o invenție reciclată, însă una care îi poate dăuna deoarece nu mai este nevoie de avizul deputaților, el fiind anchetat în cauză în calitate de președinte al PSD. Fostul premier a mai explicat că dosarul a fost reluat acum, schimbându-se destinația prezumată a banilor din dosarul Zambaccian. "Acum, procurorii DNA au stabilit, în raport de aceleași probe, că banii respectivi ar fi fost folosiți în campania electorală din 2004, iar abuzul este chiar mai explicit", a susținut Năstase. Procurorii susțin în dosarul "Trofeul Calității" că, prin intermediul unui concurs inițiat de Irina Jianu și cu ajutorul lui Bogdan Popivici, apropiat al familiei Năstase, fostul premier ar fi beneficiat de 10 miliarde de lei vechi pentru campania electorală din 2004.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.