Home Actualitate Nicolăescu i-a făcut cadou lui Oprescu spitalele din București

Nicolăescu i-a făcut cadou lui Oprescu spitalele din București

DISTRIBUIŢI

Dacă în anul 2006 Eugen Nicolăescu l-a îndepărtat de două ori pe Sorin Oprescu din funcția de director al spitalelor Universitar și Elias, ieri cei doi au îngropat pentru o vreme securea războiului. În schimbul acestui pact, primarul Oprescu va putea numi directori și va stabili strategia de dezvoltare a centrelor medicale. Primarul Capitalei a acceptat extrem de repede invitația ministrului sănătății, uitând vremurile în care se urau.  Celor doi le-au fost suficiente 20 de minute pentru a pune la cale un cadou promis lui Oprescu încă din campania electorală: trecerea spitalelor în curtea PMB.

Războiul declarațiilor între Oprescu și Nicolăescu a început prin 2005, an în care actualul primar al Capitalei nu a mai făcut niciun secret din dușmănia pe care i-o purta liberalului. Între timp, războiul celor doi a fost mutat în instanță, care i-a dat dreptate lui Oprescu. Numai că pe cel din urmă nu l-a mai interesat să pună mâna pe funcția care conform deciziilor Justiției i se cuvenea, și asta pentru acum este pe cale să pună mâna pe "peștele cel mare". Invitat la masa negocierilor cu Eugen Nicolăescu, Oprescu a răspuns repejor, având în vedere miza: spitalele din București.

La finalul discuțiilor, cei doi au ieșit împreună din minister, anunțând că vor lucra cot la cot pentru trecerea spitalelor la administrația locală. Până acum centrele aveau managementul la minister, iar clădirile și terenurile erau în subordinea primăriei. Dacă inițiativa celor doi va avea succes, atunci cu siguranță că Sănătatea bucureșteană va fi bulversată. Spunem asta având în vedere cel puțin două aspecte deloc de neglijat: puterea administrativă va fi în mâna unui singur om, care va legitima și finanțările. În acest fel, ar putea exista posibilitatea ca, la un moment dat, unități spitalicești cu tradiție să nu mai poată supraviețui și atunci să fie nevoite să pună lacătul pe ușă. Oprescu va prelua astfel cam ceea ce făcea în 2006, când conducea spitalele Municipal și Elias, dar în plus va numi directori și va conduce toate unitățile medicale bucureștene. Până una-alta, ministrul sănătății și primarul general al Capitalei au stabilit să constituie un grup mixt de lucru care să elaboreze strategia privind trecerea spitalelor la administrațiile locale și construirea de locuințe pentru rezidenți și medici tineri. "Sper că a fost o întâlnire fructuoasă. Am decis constituirea unui grup de lucru comun – Ministerul Sănătății și Primăria Capitalei – pentru trecerea spitalelor în administrarea comunităților locale, de la reparații, consolidări, până la management, și acest exemplu va fi extins și în alte zone, adică să cointereseze comunitățile locale în activitatea spitalelor", a declarat Oprescu. Din acest motiv, se va încerca modificarea legii, demers pe care îl va face Ministerul Sănătății, care va iniția un act normativ pentru modificarea legislației. Cei doi așteaptă un raport al echipei care a fost desemnată pentru a pune pe hârtie datele exacte ale problemei, după care în luna septembrie se va propune modificarea legii. Ministrului Nicolăescu i-au fost de ajuns 30 de minute pentru a pune la punct sistemul sanitar din București și pentru a parafa o "strategie sanitară". În viziunea ministrului, Oprescu a fost extrem de cooperant, întrucât au discutat lucruri pe care le-au gândit la fel", a adăugat Nicolăescu.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.