Home Actualitate ONG-urile acuza CSM-ul de activitate neclara

ONG-urile acuza CSM-ul de activitate neclara

DISTRIBUIŢI

Câteva organizaţii neguvernamentale au înaintat ieri Consiliului Superior al Magistraturii, un apel, în care se apreciază că activitatea CSM-ului nu respectă standardele fireşti de transparenţă, predictibilitate şi publicitate. ONG-urile susţin că CSM-ul ia decizii fără să argumenteze pe ce se bazează hotărârile respective, mai ales că anterior acestor decizii nu există o dezbatere publică. O altă nemulţumire ar fi aceea că -lucrările care intră în dezbaterea CSM-ului apar numai sub formă de titlu, activitatea propriu-zisă a acestei instituţii fiind pur şi simplu neclară-, după cum a declarat pentru ziarul -Curentul-, preşedintele Societăţii pentru Justiţie, Adrian Neacşu. Ca soluţii pentru situaţia prezentată, ONG-urile cer garantarea accesului la documentele publice cu trei zile înaintea şedinţelor. Şi ca informaţiile să ajungă în timp util la destinatari, semnatarii apelului pretind Consiliului să înfiinţeze un secretariat tehnic care să se ocupe exclusiv de transmiterea documentelor. Apelul este semnat de 23 de organizaţii neguvernametale printre care Transparency International, Societatea pentru Justiţie, Uniunea Naţională a Judecătorilor din România, Agenţia de Monitorizare a Presei.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.