După ce zile la rând s-a dat ca sigură schimbarea din funcţie a directorului general al Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Maritime Constanţa, Mircea Banias, ieri acest lucru a devenit certitudine. Într-o discuţie pe care Banias a avut-o cu ministrul Transporturilor, Ludovic Orban, acesta din urmă l-a informat pe democrat că deşi nu are ce să îi reproşeze profesional, apropierea sa doctrinară de preşedintele suspendat Traian Băsescu este un lucru ce îl face să devină persoană non-grata. În aceeaşi oală a fost băgat şi şeful de la Administraţia Canalelor Navigabile, Paul Brânză, cunoscut ca fost coleg de facultate cu acelaşi preşedinte suspendat.
Ceea ce face Guvernul Tăriceanu II la aproape toate nivelele administraţiei ţării se numeste -epurare politică-. Evident nu se recunoaşte acest lucru. Ministrul Educaţiei a inventat conceptul de triere în ceea ce priveşte soarta celor care lucrează acum în instituţie. Apoi la Ministerul Transporturilor acest concept pare a se numi -prefacere-.
Se vede că a început deja la nivelul întregii ţări să se răsfrângă efectele noii configuraţii guvernamentale asupra vieţii politice şi administrative locale, mai ales dacă ţinem seama de numărul destul de mare de şefii de instituţii deconcentrate ale statului din fiecare judeţ al ţării. Unul dintre cei mai -pasionali- membri ai Guvernului Tăriceanu II este de departe liberalul Ludovic Orban. El a spus de fiecare dată că nu va face schimbări de dragul schimbării, numai că realitatea deciziilor sale pare a demonstra cu totul altceva.
Mircea Banias – -vinovat- de relaţii apropiate cu Băsescu
Un exemplu elocvent pare a fi decizia lui Orban de a-l fi schimbat din funcţie pe directorul general al Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Maritime Constanţa, Mircea Banias. Comunicatul de presă al ministerului scoate în evidenţă faptul că Banias a fost schimbat ca urmare a rezultatelor nesatisfăcătoare. În acelaşi comunicat se mai spune că motivele demiterii lui Banias sunt scăderea traficului portuar, de la 61 milioane tone pe an la 57 milioane tone pe an, nefinalizarea la termen a unor obiective de investiţii şi a contractelor privind infrastructura CFR portuară, precum şi lipsa unor proiecte noi pentru portul Constanţa. Pe de altă parte, Mircea Banias ne-a spus că a fost convocat la Bucureşti de către ministrul transporturilor care l-a informat verbal că va fi înlocuit la conducerea Companiei cu liberalul Constantin Matei. Banias spune că ministrul nu a avut nimic să îi reproşeze din punct de vedere managerial, singura incompatibilitate reprezentând-o apartenenţa politică, precum şi faptul că Banias este perceput ca un apropiat al lui Traian Băsescu. Banias a comentat şi faptul că pe parcursul discuţiei nu s-a făcut o analiză a rezultatelor companiei în perioada în care el a fost manager şi nu s-a precizat un alt motiv pentru înlocuirea sa. Datele financiare şi contabile realizate CN -APM- SA şi prezentate de Mircea Banias arată că lucrurile ar sta altfel decât apreciază conducerea ministerului. În opinia lui Banias, este anormal şi incorect ca o decizie de acest gen să se bazeze pe considerentul că PNL îl percepe ca un apropiat al preşedintelui Traian Băsescu, având în vedere faptul că rezultatele economice înregistrate pe durata mandatului său sunt pozitive şi proiectele de dezvoltare ale portului asumate la preluarea funcţiei de director general sunt acum finalizate sau în stadiul avansat de derulare. Banias a precizat că acum este în concediu de odihnă şi este în aşteptarea ordinului de demitere. După ce se va fi întâmplat acest lucru, Banias va contesta în instanţă decizia lui Orban în care îi va cere explicaţii legate de motivele demiterii sale pe care o consideră abuzivă.
Alţi -epuraţi-
De când şi-a început mandatul, Ludovic Orban a înlocuit din funcţie mai mulţi directori ai unor companii sau instituţii aflate în subordinea instituţiei. Astfel, directorul Autorităţii Rutiere Române, Marian Ţurlea a fost înlocuit din funcţie cu fostul şef al ARR din judeţul Timiş, Sorin Supuran, iar directorul general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale, Dorina Tiron, a fost înlocuită de Mihai Grecu, consilier al premierului Călin Popescu Tăriceanu.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info















