
Prefectul județului Argeș, Marcel Proca, a anunțat ieri că a dispus suspendarea permisului de conducere al primarului sectorului 4 București, Cristian Popescu Piedone, cerând magistraților Judecătoriei Pitești anularea documentului. Prefectul a precizat că, în cazul dosarului primarului Piedone, există nereguli privitoare la viza de flotant. Mai exact, prefectul a afirmat că, pe 27 septembrie 2007, a obținut viză de flotant în comuna Priboieni la un cetățean, Constantin Grigoroiu, pe 19 octombrie 2007 a susținut examenul auto pentru categoriile A, B, C și C+E, iar imediat după aceea s-a mutat înapoi la București, pentru că urma să candideze. Cristian Popescu Piedone a precizat că nu a fost înștiințat de suspendarea permisului și că se va consulta cu avocatul său pentru a vedea cum va acționa în continuare. „În clipa în care voi avea o hârtie oficială în acest sens mă voi consulta cu avocatul, în calitate de cetățean.
Nu implicăm instituția primarului, pentru că o primărie nu se conduce cu un permis auto, iar în calitate de cetățean, în funcție de ce-mi va spune avocatul, voi lua decizia ca atare“, a spus primarul. Întrebat dacă i se pare normal să dea toate examenele pentru mai multe categorii în aceeași zi și la scurt timp după ce a obținut viza de flotant în Argeș, primarul sectorului 4 a declarat că nu este nimic ilegal în asta și că mii de alți cetățeni au procedat la fel. „Nu este nimic ilegal, am spus-o și atunci și nu vreau să dezvolt subiectul, voi vorbi atunci când mă voi consulta cu avocatul. Tot ce pot să vă spun este că nu am încălcat nicio lege în vigoare“, a spus Piedone.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















