
Președintele Traian Băsescu a declarat ieri, la postul public de radio, că va cere Guvernului și Parlamentului măsuri de întărire a dreptului de acțiune a polițiștilor în lupta cu clanurile mafiote, arătåndu-se contrariat că un polițist, dacă scoate pistolul din toc, este chemat a doua zi de procuror să dea declarații. „Trebuie întărită autoritatea polițistului, a omului legii. (…) Dincolo de demagogia acelora care spun «nu, Poliția, să ne ferim de abuzuri», pentru abuzuri polițiștii ar putea fi judecați, dar trebuie să le dăm dreptul să se apere atåt timp cåt le-am cerut să intre, și polițiștilor, și procurorilor, să distrugă clanurile periculoase, trebuie să le dăm mai multă autonomie de acțiune. În momentul de față, un polițist dacă scoate pistolul din toc este chemat a doua zi la procuror să dea declarații, de ce a scos pistolul“, a spus Băsescu. El a mai spus că, în condițiile în care „toți mafioții au permis de port-armă“, instituțiile statului nu pot fi lăsate în nesiguranță, iar din acest motiv le va cere măsuri în acest sens.
„Eu voi cere Guvernului, Parlamentului, măsuri de întărire a dreptului de acțiune a polițiștilor în lupta cu clanurile mafiote“, a spus președintele.
Această reacție vine după ce la sfârșitul săptămânii trecute un polițist, Codruț Oprea, a fost lovit cu o sticlă în cap, iar în momentul de față se află în stare gravă la Spitalul Floreasca din Capitală. Agresorul său, Daniel Uță, un presupus interlop care face parte din clanul Ghenosu, a fost arestat pentru 29 de zile de magistrații Tribunalului Dâmbovița.
Pe de altă parte, un alt polițist din Suceava a fost lovit și agresat în trafic, miercuri, de conducătorul unui moped care avea o alcoolemie în sânge de 0.98%. Până acum, în anul 2010, 217 polițiști au fost agresați, potrivit unor statistici ale Inspectoratului General al Poliției Române.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















