– Traficul total al autovehiculelor în perioada 1 ianuarie 2007 – 31 mai 2007 pe sensul de intrare a fost de 77.190 vehicule transport marfă, fără autoturisme, iar pe sensul de ieşire, 153.554 vehicule, inclusiv autoturisme – Având în vedere că tariful de trecere a podului peste Dunăre la Giurgiu se percepe pentru toate tipurile de vehicule numai pe sensul de ieşire din România, aceasta justifică lipsa evidenţei traficului autoturismelor pe sensul de intrare în ţară – Ceea ce nu se justifică este taxarea preferenţială de către operatorii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România – Dacă în răspunsul oficial de la cabinetul directorului general Mihai Grecu se spune că pentru o trecere, şoferul trebuie să scoată din buzunar 6 Euro (19,01 RON), în realitate este vorba de 23,36 RON – Astfel, lunar s-ar înregistra o diferenţă de aproximativ 7.000 de euro.
Dacă pleci din Bucureşti şi vrei să ajungi la bulgari, când intri în Giurgiu, un indicator te îndreaptă în stânga, către vamă. Până la punctul de frontieră însă, îţi apare în cale o barieră, unde ai de plătit o taxă de pod. De regulă, discuţia cu angajatul ghişeului de colectare -TAXA POD- decurge în felul următor:
Angajat ghişeu: Da, vă rog.
Reporter Curentul: Mă uitam la tarife.
A.g.: 240.000 de lei e taxa de pod, la noi.
R: Şi la bulgari?
A.g.: Rovinieta.
R: Şi la întoarcere e la fel?
A.g.: Da.
R: Da* poliţia de frontieră unde mai este acum? Mai este?
A.g.: Da, este.
R: Ai noştri sau ai lor?
A.g.: Sunt împreună.
Deşi tariful este afişat pe o coală albă lipită pe geamul ghişeului, locul în care este lipită hârtia face anevoioasă observarea acesteia de către conducătorii auto care vor să treacă Podul -Prietenia-.
Aşa că la întoarcerea în Capitală am început să facem demersurile necesare pentru a afla care este în realitate suma pe care trebuie să o plătească orice doritor de traversare a Podului -Prietenia-. Primul -drum- l-am făcut la secretariatul directorului general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Romania, tanărul Mihai Grecu. Aşa cum Legea 544 privind liberul acces la informaţii ne dă dreptul să intrăm în posesia oricărei informaţii de interes public, am cerut să aflăm care este media zilnică a autovehiculelor care tranzitează Podul, precum şi tarifele ce se utilizează pentru trecerea podului peste Dunăre în sensul Giurgiu-Ruse. Şi cum în ţara noastră dragă se poartă metoda -nu ştie stanga ce face dreapta-, cam aşa stă treaba şi la cabinetul directorului Grecu. Spunem asta deoarece în primă fază ni s-a expediat un răspuns sec prin care eram informaţi că media zilnică anuală a traficului de autovehicule pe sensul de ieşire din ţară se ridică la aproximativ 1.020-1.024 vehicule.
Nu ştie stanga ce face dreapta
Profitand de prezenţa directorului Mihai Grecu la o conferinţă de presă susţinută de superiorul său de la Ministerul Transporturilor, şi pentru că răspunsurile la adresele scrise întarziau să apară, i-am adresat personal cele două întrebări. Amabil din cale afară, Grecu ne-a spus că adresele cu pricina sunt date în lucru şi că -traficul în zona dumneavoastră de interes este în scădere-. Apoi, am fost -expediaţi- la cabinetul directorului comercial al CNADNR, Ecaterina Munteanu. Între timp, fusesem informaţi din redacţie că ni s-a răspuns la adresa cu pricina, însă lipsea răspunsul privind tabelul cu tarife. Odată ajunşi în acest birou, i-am solicitat directorului Munteanu să ne furnizeze şi celălalt răspuns, numai că subalterna lui Mihai Grecu nu ştia să fi ajuns deja un răspuns în redacţia noastră. La distanţă de câteva minute s-a elucidat şi misterul, astfel încat aveam să aflăm toate informaţiile necesare.
Luand şi studiind cu foarte mare atenţie informaţiile culese de la birourile CNADNR precum şi cele din teren, de la faţa locului, avem parte de o surpriză. Conform unui bon fiscal de pe data de 21 iunie a.c., pentru trecerea podului cu pricina am plătit 23.36 RON (n.r. – pe bon se precizează în mod expres că este vorba de o taxă autoturisme, inclusiv de teren). Paradoxul apare în momentul în care ochii ne cad pe adresa primită de la şefii CNADNR, în care se scrie în dreptul tipului de vehicul pomenit mai sus că tariful unitar pentru o trecere cu autoturism, inclusiv de teren, este de 6 RON. Şi de aici reiese o întrebare simplă. Nu cumva operatorii angajaţi la punctul de trecere al Podului încasează bani pe ochi frumoşi sau, mă rog, în funcţie de caii-putere care îi are maşina?!
În loc de concluzii
La un simplu calcul făcut în goană, am constatat că lunar ar fi vorba de scurgerea a aproximativ 7.000 de euro, bani care suntem foarte curioşi unde se scurg. Apoi, se mai pune o problemă. Directorul Mihai Grecu se plangea ieri că traficul pe pod a scăzut de ceva vreme. Oare nu tocmai aceasta ar fi unul dintre motive? Întrebăm şi noi, nu dăm cu parul.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















