Persoanele condamnate pentru infracţiuni prevăzute de legea pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor nu vor putea fi fondatori de companii, potrivit unei ordonanţe pentru modificarea legii societăţilor comerciale. Actul normativ cu pricina a fost aprobat joi de Guvern şi a fost publicat vineri în Monitorul Oficial, dată când a şi intrat în vigoare. Cadrul legal existent stabileşte şi anumite interdicţii pentru persoanele condamnate pentru gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită. De asemenea, nici persoanele condamnate pentru infracţiuni prevăzute de legea privind procedura insolvenţei, nu pot fi membri fondatori ai unei companii. Precedentul act normativ pentru modificarea legii societăţilor comerciale a intrat în vigoare la finele anului trecut.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















