Doi romani, Mihaela Foltic, în vârstă de 29 de ani, şi Constantin Solomon, de 45 de ani, au fost arestaţi de poliţia din Cipru fiind suspectaţi că ar fi omorat, luni seară, pe cipriotul Giorgos Diomedous, de 53 de ani, din districtul Nicosia. Conform raportului poliţiei, înainte de a muri, Diomedous a dezlegat enigma şi le-a spus autorităţilor că romanii sunt agresori săi. Astfel poliţia a reuşit să-i repereze pe cei doi, marţi, la o capelă, nu departe de locul crimei, în satul Meniko. Mărul discordiei se pare că l-a constituit femeia, după cum susţin autorităţile, care la început forma un cuplu împreună cu cipriotul, însă acesta obişnuia să o bată. Şi pentru că nu a mai acceptat situaţia, femeia a plecat în districtul Paphos, unde l-a cunoscut pe Solomon. Diomedous a mers de asemenea în Paphos şi a adus-o pe româncă înapoi în Meniko, continuând apoi să o maltrateze. Poliţia nu a putut confirma pană acum faptul că Solomon avea o relaţie cu Foltic. Despre acest incident, ministrul Justiţiei din Cipru, Sophoclis Sophocleous, a comentat că publicul nu ar trebui să asocieze această crimă cu rasa, naţionalitatea sau culoarea persoanelor implicate.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















