Home Actualitate Victor Babiuc, liber la muncă în afara pușcăriei

Victor Babiuc, liber la muncă în afara pușcăriei

DISTRIBUIŢI

Doar Victor Babiuc, condamnat la doi ani de închisoare în dosarul schimbului de terenuri efectuat de Gigi Becali cu MapN, va putea munci în afara penitenciarului între 8 și 12 ore pe zi. Magistrații Judecătoriei sectorului 5 i-au acordat acest drept, în timp ce ”Latifundiarul din Pipera” și Dumitru Cioflină, și ei închiși după sentințele pronunțate în același dosar, nu pot părăsi Penitenciarul Jilava. Judecătoria Sectorului 5 a admis solicitarea lui Babiuc de înlocuire a regimului de detenție semideschis cu cel deschis, astfel că el va avea drept de muncă în afara penitenciarului, la una din instituțiile care are încheiate contracte cu Penitenciarul Jilava. El va putea părăsi locul de detenție fătă pază,  urmând să se întoarcă la sfârșitul programului. Cererile similare înaintate de Gigi Becali și Dumitru Cioflină, care sunt și colegi de celulă cu Babiuc, au fost respinse de judecători, care vor explica decizia luată în motivarea sentinței. Becali are de efectuat trei ani și jumătate de închisoare, după contopirea pedepselor primite până acum, iar Dumitru Cioflină doi ani.
Potrivit legii de executare a pedepselor, persoanele aflate în regimul deschis se pot deplasa neînsoțite în interiorul penitenciarului, pot presta muncă și pot desfășura activitățile educative, culturale, terapeutice, de consiliere psihologică și asistență socială în afara unității de detenție, fără supraveghere.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.